fbpx

Резултати от Националното състезание по пещерно-приложни дисциплини „Карлуково 2017”

404 прочитания

С нова дисциплина – скоростно изкачване на въже, се проведе тазгодишното издание на Националното състезание по пещерно-приложни дисциплини, по известно като Технически преглед. По традиция то е тридневно – 29.04 – 1.05 и се проведе край пещерата Проходна, недалеч от с. Карлуково.

В пещерно-приложните дисциплини състезателите бяха разделени в две възрастови групи: с пещерняшки стаж до 5 и над 5 години. Самото състезание се проведе на малкия вход на пещера „Проходна“. Тази година трасето включваше нестандартни предизвикателства, като възходящ тролей, два голеееми пандюла, таванен парапет, възли. С екологична цел имаше и допълнително условие при пандюла: участниците трябваше да не слизат под определена линия и да не настъпват тревите по скалата. Имаше също и прихващане на пострадал, но не в камбана. След това всеки отбор трябваше да екипира и разекипира собствена система.

карлуково-технически-преглед-спелео-състезание
снимка: БФСп,
“Амазонките” от СК “Мездра”

От младите пещерняци участие взеха 6 отбора. Победител е отбор „Амазонките“ на Спелео клуб „Мездра“ с участници Анна Василева и Деяна Минева. Второто място е за отбор „Четиривръх“ на Пещерен клуб „Черни връх“, София (Снежана Сапункова и Калин Христов). На трето място се класира отбор „Муу” на ПКСУ „София“ – Полина Караганчева и Станислав Конашев, които само преди месец завършиха курс „Пещерняк“.

В по-старшата група победи отбор „Хиени“ на пещерен клуб „Ъндърграунд“, София  – Живко Генчев и Младен Младенов. Второто място остана за смесения отбор „Пет“ на Диана Неева, ПК „Черни връх“ и Лъчезар Костов, ПКСУ „София“. В тази група имаше още два отбора, които обаче участваха само в някои елементи.

Единият от тях беше отбора с най-голяма средна възраст от 44 години – Борислав Алексиев – Борето (33 г.) от ПКСУ „София“ и Красимир Петков – Гущера (55 г.) от ПК „Студенец“. Те бяха „дисквалифицирани“ заради прекалено бързо преминаване по системата.

снимка: БФСп

Скоростното изкачване се проведе на скалния феномен „Окната“ в пещера Проходна. Височината, която състезателите трябваше да качат бе 32 метра. Състезателите бяха разделени в две групи – жени и мъже, като жените се катереха с 4 кг. багаж, а мъжете с 8 кг. Разрешено беше използването и на крачен самохват. За финал всеки от състезателите удряше камбана, разположена между двете въжета, за да отбележи края на изкачването. Сред мъжете победител стана Симеон Ненков (пещерен клуб „Хелектит“ и ПКСУ „София“) с рекордното време от 1:27 мин. На второ място Владимир Георгиев, ПКСУ „София“ с 2:07 мин, и на трето място Борислав Алексиев, ПКСУ „София“ с 2:18 мин. В дух на спортсментство Владо и Борето отстъпиха наградите си на следващите в класирането Михаил Иванов от ПК „Студенец“, Плевен и Цветан Цветков от СК „Мездра“.

Сред жените победител стана Десислава Йорданова, ПК „Стринава“, Дряново с време 2:48 мин. Второто място бе за Снежана Сапункова, ПК „Черни връх“ с 3:06 и трето място за Диана Неева отново ПК „Черни връх“ с 3:14 мин.

Общо в скоростното изкачване на въже се състезаваха 13 жени и 19 мъже.

За пръв път се проведе и отделно състезание по изготвяне на карта на пещера –  в пещера „Чердженица“ с участието на 10 отбора, състоящи се от по двама души.

Победители станаха смесения отбор Диана Неева, ПК „Черни връх“ и Лъчезар Костов, ПКСУ „София“. На второ място се класира отбора на Елеонора Гаврилова, СК „Мездра“ и Стефан Златев, ПК „Варна“, а на трето място отбор „Муу“ Полина Караганчева и Станислав Конашев, ПКСУ „София“.

Имаше и множество поощрителни награди.

Като най-млад участник поощрителна награда получи Деяна Минева от СК „Мездра“, която е на 14 години, а вече за втора поредна година побеждава със съотборничката си Ани Василева в техническото състезание за млади пещерняци.

Като най-опитен пещерняк бе отличена Яна Йовева от ПКСУ „София“.

А отбор „Четиривръх“ на Черни връх – Снежана Сапункова и Калин Христов, получиха почетните клоун награди, заради цялостния им принос за доброто настроение по време на състезанието.

Награди получиха и всички деца, които потренираха техниката на единичното въже под вещото ръководство на Антон Парталев и Свилен Делчев.

Победителите получиха почетни грамоти от Българска федерация по спелеология и предметни награди.

Общо в състезанията се включиха над 40 пещерняци от 10 клуба: ПК „Черни връх“ – София, ПКСУ „София“, СК „Балкан адвенчър“, ПК „Ъндърграунд“ – София, ПК „Студенец“ – Плевен, СК „Мездра“, ПК „Стринава“ – Дряново, ПК „Варна“, ПК „Хеликтит“ – София, ПК „Луцифер“ – Търговище, както и ученици от училището за планински водачи в Черни осъм.

С най-много отбори, цели четири, се представи ПК „Черни връх“.

Наградите бяха връчени от новоизбрания председател на Българската Федерация по Спелеология Явор Шопов.