fbpx
събота, януари 4, 2025
Новини

Нови регламенти за планинския туризъм обсъдиха депутатите от ресорната комисия с организации в сектора (ВИДЕО и СНИМКИ)

Представители на неправителствени организации в областта на планинския туризъм дискутираха предложения от тях Правилник за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене на заседанието на Комисията по туризъм в парламента.

Представителите на поканените организации настояха за създаване на единен регистър на планинските маршрути, тъй като това представлява ценна туристическа инфраструктура с огромен потенциал. Те посочиха, че туристическите пътеки биха могли да свържат манастири и села в планинските райони, като по този начин се създаде общ туристически продукт, предпоставка за развитието на устойчив туризъм, като се запази и автентичността на тези райони.

В същото време, в търсене на съвременното място на страната ни в туризма, това бе посочено като един от пътищата – България да се превърне в дестинация със свой собствен облик, който те да й придадат.

снимка: Комисия по туризъм към Народното събрание на Република България/Фейсбук

Те отбелязаха, че в правния мир туристическите маршрути не съществуват и е необходимо това да бъде регулирано чрез влизането им в закона за горите и в закона за туризма. Този тип туризъм не е бил „на масата“ през последните 30 години, затова са необходими действия да се промени остарялата нормативна уредба, призоваха участниците в дискусията.

Представените документи – стратегия и правилник биха могли да залегнат в бъдещия закон за туризма. В тази връзка председателят на комисията д-р Илин Димитров отправи покана към гостите да се включат в работните групи, свързани с тази сфера на сектора.

Освен обособяването на отделни зони – за пешеходци, за велосипедисти или за скиори – през зимата, за да се избегнат инциденти,
важно е и да се опазят планинските пътеки от стопански дейности и горската сеч, която може да ги превърне в просеки и да ги унищожи.

В заседанието взеха участие Момчил Дамянов – член на УС на „Планини и хора“ – асоциация на планинските водачи в България, самият той професионален планински водач от 25 години, Любомир Попйорданов – председател на УС на „Планини и хора“, който в момента е и съветник по туризъм и устойчиво развитие към кабинета на министър-председателя; Павел Сидеров – председател на Сдружение „Алабак“; Александър Ракшиев – заместник-председател на Комисията по икономическа политика и иновации и член на Комисията по околната среда и водите; Димо Колев – председател на УС на Туристическо дружество „Насам-Натам“ и член на УС на „Български планинарски съюз“; Васил Тодев – председател на Сдружение „Байкария“ и Любомир Ботушаров – Собственик и автор на портала MTB-BG – най-популярната медия за планинско колоездене в България.

снимка: Комисия по туризъм към Народното събрание на Република България/Фейсбук

Близо 20 са имената и подписите на организациите и специалистите, които застават зад инициативата и са участвали в подготовката на предложенията. Инициаторите – представители на сдружения и организации в сферата на пешеходния и велосипеден туризъм, занимаващи се активно повече от 10 години със създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене, са на мнение, че е крайно необходимо да бъдат предприети съвместно с държавата конкретни действия по разработването на национална стратегия за развитие и поддръжка на мрежата от пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене в България.

Основните направления, по които представителите на работната група търсят работещи решения, позовавайки се на европейските практики и натрупания опит, отчитайки хаоса, който цари от години, както и засиления интерес на все повече млади хора да практикуват пешеходен и велосипеден туризъм, са: класифициране на видовете планински маршрути, създаване на публичен регистър на всички маркирани туристически маршрути, който да стане част от Националния туристически регистър. Групиране на маршрутите по териториално местоположение. След вписването им в регистъра, записаните трасета да се предоставят на държавните горски и ловни стопанства и общините за нанасяне върху техните горскостопански карти с цел опазване при извършване на горски дейности.

Предложения има и за промяна в плановете за управление на защитените територии с оглед правилното подреждане на маршрутите, отпадане на ненужните и добавяне на нови, от които има смисъл и необходимост, създаване на две работни групи за управление на цялостния процес по създаване, маркиране и поддръжка на пешеходните маршрути и маршрутите за планинско колоездене, с участието на всички сдружения и организации, активно занимаващи се с тази дейност.

снимка: Комисия по туризъм към Народното събрание на Република България/Фейсбук

Необходимо е и ясно регламентиране на правата и отговорностите на лицата, извършващи дейности по създаване, маркиране и поддържане на туристически маршрути, на начините за финансиране, управление и отчетност на дейностите по създаване, маркиране и поддръжка на различните видове маршрути от съответните министерства и общини.

От изключителна важност е създаването на единен стандарт за маркировката, формулиране на ясни и точни правила за поставяне на временна маркировка по туристическите маршрути. Трябва да се регламентират и мерките за текущ и последващ контрол на реализираните дейности по създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене. Изработването на завършен туристически продукт към всяка община или населено място, включващ добре поддържани маршрути с поставени всички необходими елементи на маркировката, подробни информационни табла с карти на възлови места, изработване на брошури и предоставянето им на местата за настаняване в района с цел информираност на посетителите, реклама на местно и национално ниво.

Адекватен контрол и налагане на санкции от всички органи, при констатиране на нарушения при навлизане на коли в забранени за това места, особено в защитените територии, в това число поставяне на бариери, също е приоритет.

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!