Новият план за управление на Национален парк Пирин – без нужда от екологична оценка
Да не се извършва екологична оценка на проекта за актуализация на действащия план за управление на Национален парк Пирин за периода 2014 – 2023 г. Това става ясно от решение на служебния министър на околната среда и водите, подписано вчера. Експертите от ведомството на Ирина Костова са решили, че при прилагането на плана „няма вероятност да се окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве“.
Новият план за управление на Национален парк Пирин е изготвен с финансиране по оперативна програма „Околна среда“ от предишния програмен период 2009-2013 г. Според природозащитници той предвижда още строежи и разширяване на ски зоните през следващите десет години в до 7% от територията на парка, в сравнение с 0,6% от сега действащия план от 2004 г.
На 9 февруари в Брюксел международната природозащитна организация WWF връчи на комисаря по околна среда в Европейската комисия Кармену Вела доклад с препоръки за подобряване на функционирането на европейската мрежа от защитени територии Натура 2000. В доклада е включен и спорният план за управление на Национален парк Пирин. Парк „Пирин“ е обект от световното наследство на ЮНЕСКО и част от европейската мрежа Натура 2000. Въпреки това той е застрашен, твърди Катерина Раковска, експерт по защитени територии във WWF. По нейните думи, Министерски съвет обмисля узаконяването на всички съществуващи незаконни строежи в парка. От природозащитната организация смятат, че България спешно трябва да приеме консервационни цели за защитена зона Пирин и да се справи с проблема на незаконните строежи от миналото.
Решението на министерството може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс в 14-дневен срок.