Природозащитниците отхвърлиха плана за управление на Пирин
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ се обяви, заедно с десетки неправителствени организации, експерти и граждани, за отхвърляне на проекта за нов план за управление на Пирин, разработван от „Пролес Инженеринг ООД“.
Причините за отхвърлянето са: проектът не отговаря на изискванията на заданието на възложителя; изпълнен е непрофесионално – използвани са термини от отменена през 90-те нормативна уредба; неглижира процеси в съвременното опазване на биоразнообразието; изводите не се базират на актуалната научна информация; има редица разминавания в данните в различните части на проекта; липсва логическа връзка между резултатите от теренните проучвания и предвидените бъдещи дейности на парка; проектът прикрива доказани нарушения на закона, извършени във връзка с изпълнението на концесията на ски-зона Банско и предлага цели, режими и дейности в услуга на нови инвестиции в ски-туризъм.
Аргументация за горните твърдения дадоха в становищата си: Национален природонаучен музей към БАН, Българска федерация по туризъм и Българска федерация по катерене и алпинизъм, Пирински туристически форум, Българска асоциация за алтернативен туризъм, рибарски сдружения, 15 неправителствени организации, преподаватели от Софийски университет, ЛТУ, учени от БАН и над 80 други граждани. Според коалиция „За да остане природа в България“, проектопланът снижава стандартите за изготвянето на планове за управление на защитените територии критично ниско и трябва да бъде изцяло отхвърлен, тъй като съдържанието му не подлежи на редактиране, независимо от дадените становища и предложения.
Утре е ред на Витоша, коментира Андрей Ралев от „Сдружение за дива природа Балкани“. Същата фирма, Пролес, в момента разработва новия план на управление на Природен парк „Витоша“ като процесът вече изтича много обезпокоително – материалите по проекта не се предоставят предварително, всички обсъждания и работни срещи са в ловния дом на ловно стопанство „Витошко-Студена“ – място с ограничен достъп и без публичен транспорт. Трудният достъп и липсата на информация лишават обществеността от възможността да участват в дискусията за бъдещето на парк „Витоша“, най-посещаваната защитена територия в България, казва Ралев.
Тези псевдоеколози спирка нямат. Как все те са недоволни, все нешо им пречи? Сигурно глашатаят им Белев се опитва да стопира един проект за сметка на друг на приятелчетата му от швейцарски фирми.