Американският филм „След Антарктида“ взе голямата награда на Банско Филм Фест 2022 (ВИДЕО)
Американският филм „След Антарктида“ на Таша Ван Занд е носителят на Голямата награда на 21-вото издание на Банско Филм Фест.
Наградите бяха избрани и връчени на закриващата церемония на фестивала в събота вечерта от журито в състав Хаби Бариазара (Испания) – режисьор, автор на филми, директор на фестивала на планинарското кино в Билбао; Джанлука Роси (Италия) – режисьор, оператор и автор на филми, програмен директор на фестивала на планинарското кино в Червиня; Весела Казакова (България) – актриса, режисьор, продуцент; Крум Родригес (България) – оператор и Иван Обрейков (България) – оператор, фотограф.
„След Антарктида“ е драматичен опит да се привлече вниманието към изменението на климата. Лентата разказва за международна експедиция, водена от известния изследовател Уил Стегър, която се впуска в първата по рода си експедиция от бряг до бряг през Антарктида през 1989 г. Шестима мъже и техните впрегатни кучета смело се борят с виещи бури, минусови температури, снежни пукнатини и други опасности, докато преминават през ледения терен. Завладяващият игрален дебют на Таша Ван Занд поставя чувствителен и дълбок образ върху изменението на климата през трудното пътуване на Уил Стегер 30 години по-късно. С висок кинематографичен език, съчетан с редки, динамични архивни кадри от оригиналната, коварна седеммесечна одисея, тя успява да изгради с интимна сила и емоции, задвижваща лична история с важно послание за спасяването на нашата планета.
„Зима“, български фрийрайд филм на Виктор Троянов, който засяга темата за екологичните проблеми на нашето време стана носител на наградата МОТО ПФОЕ за най-добър български филм.
През безснежна зима сивото ежедневие на замърсения град пленява известен фрийрайд скиор от близкото минало. Неочаквана среща с две деца на улицата го провокира да открие старите семейни албуми на дядо си, запечатали снежните зими от миналото. Погълнат от снимките, младежът се унася в света на зимната планина. Загубена ли е зимата завинаги? Локации: Пирин, Рила, Родопи, Стара планина, Витоша. Участници: Симеон Павлов, Валери Пелтеков, Ивайло Ерменков, Тони Черешаров, Даниел Узунов, Иван Троянов.
Наградата на УНИКА за най-добър български филм пък отиде при “Сантяго” на Андрей Кулев. Анимацията за приятелството на едно дете и стар рибар е вдъхновена от „Старецът и морето“ на Хемингуей. Филмът изпъква с високо техническо качество и блестяща поетична жилка, с които разказва затрогващата историа на едно приятелство с дълбока общочовешка ценност. Авторът ни показва волята на стареца да предаде мъдростта и опита, натрупани през живота му, на младото момче.
Специалната награда на журито беше присъдена на “СКЪПИ ВЕРНЕР (Поход по следите на киното)”, филм на испанския режисьор Пабло Македа.
През 1974 г. Вернер Херцог изминава пеша пътя от Мюнхен до Париж като акт на вяра за предотвратяване смъртта на неговия ментор Лоте Айснер. През 2020 г. млад режисьор върви по стъпките на Херцог в знак на любов към един от най-добрите режисьори на нашето време. Пътешествие през села, природа, самота и студ в търсене на смисъла на правенето на филми. Включващ фрагменти от книгата „За ходене в лед“(„Of Walking in Ice“) на легендарния режисьор Вернер Херцог, разказана от самия него специално за филма.
Наградата на Община Банско за култура на планинарските народи отиде при “ZENERÙ” (Италия, 2021, 30`), Андреа Грасели, а призът за цялостна реализация в екстремни условия е за “Списъкът: всичко или нищо” (Австрия, 2021, 73`), Ерик Кросланд. Награда за филм за планинарски спортове, приключения и изследвания беше присъдена на “Светостта на пространството” (САЩ, 2022, 102`), Рeнан Oзтюрк/ Фреди Уилкинсън.
Призът «Специално споменаване» получи “Адам Ондра: Да преминеш границите” (Чехия, Италия, 2022, 77`), Ян Симанек/ Петр Заруба.
Наградата “ Петър Атанасов” за най-добър сценарий беше връчена на “На добър час, поляци!”.
Полско-американската продукция на Адам Наврот разказва историята на петима студенти на ръба на зрелостта, които умело манипулират съветската система така, че да се озоват на експедиция с каяк в Америка с шестколесен военен камион, оборудване „направи си сам“ и почти никакви умения за спускане по бързеи. Историята проследява тяхното епично двугодишно пътешествие, което кулминира с рекордно първо спускане по най-дълбокия каньон в света. Каякарите попадат под съветския прицел, след като използват новата си слава, за да се борят за демокрация в Източния блок.