БФСп кани желаещите да се присъединят към спелео експедиция „Бански суходол“
Българската федерация по спелеология отправи покана за участие в международната експедиция Бански Суходол 2023, Северен Пирин, която ще се проведе в периода от 26 август до 6 септември. Предварителното качване в циркуса е планирано за 19-25 август.
Организатори са пещерните клубове СПК „Академик“ София и ПК „Хеликтит“ София.
Основните цели на експедицията включват търсене на продължение в дълбочина, картиране и търсене на по-ниско разположени входове на системата Бански Суходол N9-11 (–407 метра денивелация; ~ 2300 метра обща дължина на проучените галерии).
За целта е необходимо преекипиране на пещерната система и изграждане на два подземни лагера.
Експедиционният лагер ще бъде изграден на 2200 м н.в., като за целта ще се използва изоставен скиорски бивак, отбелязват в поканата си от федерацията. На мястото има подравнени места за палатки, разпъват се също голяма домакинска палатка и тента над мястото за хранене.
Подходът към лагера е от местността „Пещерите” над гр. Банско, като
преходът е между 5 и 7 часа, в зависимост от обема багаж.
Експедиционният багаж се пренася до мястото на бивака от наети за целта товарни животни.
Питейна вода се добива от снежници до базовия лагер ( на 5 до 30 минути от базовия лагер).
Пещерите в района са главно с пропастен характер. Те са развити в неопротерозойски мрамори с мощност до 2000 м., а поради високата надморска височина са с алпийски характер. В повечето от тях има постоянно задържащ се сняг и лед, а температурата на въздуха рядко надвишава 2-3 градуса. Изобилстват тесни и вертикални пасажи, в дънните части има големи и на места лабилни блокажни участъци и зали. Входните части (до -60 м) в системата БС № 9-11 са покрити с фирнован сняг и лед. Подземният бивак в БС № 9-11 се изгражда на – 300 м, и в него могат да пребивават до 6 души.
В експедицията могат да участват пещерняци с добър практически опит и добра физическа подготовка, както и картировъчни умения и боравене с акумулаторни перфораторни машини.
Поради специфичния характер на експедицията и времетраенето й е необходимо заявилите участие пещерняци да отделят минимум 5 дни за престой.