Официална информация на ПСС за лавината над Банско
На 28.01.2009 г., в ПСС постъпи информация за паднала лавина по склоновете на връх Тодорка към Бъндеришка долина. Изяснено бе, че става въпрос за Големият улей, по западния склон на върха, който е непосредствено до горна станция на седалкова линия “Шлема”. В горната си част улеят е разлят с няколко ръкава. Още от началото на скиорския ден, в този район е имало прясна следа от сноуборд. Около 10.30 ч. двама сноубордисти, мъж и жена навлизат в улея. Жената е усетила тръгването на снега и е успяла да се хване и задържи за клекови клони. Мъжът е изчезнал надолу със снежните маси. В резултат на откъсването на снежните маси от единия ръкав е нарушена стабилността на снега и в съседните ръкави на улея, в резултат на което се свличат още две лавини. Има информация, че там са преминали други сноубордисти и са “помогнали” чрез допълнително натоварване за нарушаване на крехкото сцепление на снега.
В осем часа на 28.01.2009 г., в електронната страница на ПСС е посочена следната обстановка за този район : “35 см. нова снежна покривка, минус един градус на Тодорка – /уредът се намира в горна станция на Шлема-2500м./, повишена лавинна опасност”. Снеговалежът продължава, температурата се запазва висока, видимостта е ограничена. При тази обстановка през целия ден на 28.01. и през ноща на 28 срещу 29 се запазва значителна лавинна опасност. Такава степен на опасност е посочена и в сайта на ЮЛЕН.
След получаване на сигнала, всички планински спасители от Банско, работещи в ски-зоната се отзовават на сигнала за тревога от ПСС-Банско. Те се насочват незабавно към лавината. Успоредно с това, част от дежурните спасители се отклоняват от пистите, обявява се обща тревога в ПСС-Банско и се мобилизират всички спасители. Ръководството на “ЮЛЕН”АД предоставя за съдействие машинисти и лифтаджии. По описания начин за работа, в лавината се събират общо около 40 души и шест спасителни кучета. Поради напредването на времето, големия обем на лавината, изморителната работа и в съответствие с тактиката приета в ПСС, в готовност са приведени и спасителните отряди в Добринище, Разлог, Якоруда, Благоевград, Сандански, Дупница, София и Пловдив. Последователно във времето, всички тези спасителни екипи бяха насочени и пристигнаха за работа в Бъндеришката долина. В сондирането взеха участие и около двадесет сноубордисти под ръководство на инструктори от ПСС.
В 12.15 ч., на 29.01.2009 г., тялото на Виктор Гербев беше открито под снега на около четири метра дълбочина. Тялото беше открито чрез сондиране в район, локализиран от спасителните кучета. Издирвателните действия се извършиха при значителна лавинна опасност с риск за живота и здравето на спасителите.
От името на ръководството на БЧК и на ПСС, изразявам благодарност и уважение към спасителите за проявеното мъжество и себеотрицание.
Изразявам и дълбоко съчуствие и уважение към скръбта на близките на загиналия Виктор.
Причини за нещастието: Двамата сноубордисти са подценили реалните условия в момента на нещастието, пренебрегнали са нормите за сигурност и безопасност, не са се съобразили с наличието на значителната лавинна опасност, която се определя най-общо от :
* сравнително високата температура: минус един градус на 2500м.;
* прясно-навалялата снежна покривка в района: около 35см.;
* наличието на твърда основа от предишния слой сняг и липса на сцепление между пластовете;
Обръщаме внимание на скиори, сноубордисти, алпинисти и туристи за необходимостта от придобиване на солидни теоретични и практически познания относно:
* особеностите на планинския терен при зимни условия;
* снежната покривка, лавинообразуването, видовете лавини;
* предпазване при движение в лавиноопасен район, технически средства – качества, употреба;
* избиране на безопасен път, съобразно лавинната опасност;
* оказване на самопомощ и другарска помощ при попадане в снежни лавини;
* метеорологичната обстановка: проследяване, анализ, прогноза
Директор ПСС при БЧК: Пенчо Бабукчиев