събота, ноември 8, 2025
НовиниСпелеология

Туристически, пещерни клубове и неправителствени организации с декларация срещу проектозакона за пещерите

Туристически и пещерни клубове и неправителствени организации излязоха с декларация срещу проектозакона за пещерите в България. Според тях в проектозакона се променя собствеността на пещерите – от изключителна държавна собственост в публична държавна собственост и се създава възможност да бъдат отдавани на концесия. Законопроектът е внесен от Петър Берон в предходния парламент, като депутатът е отправил призив към настоящото Народно събрание той да бъде приет.

Мартин Трантеев, от клуб „Спелео +“, подчерта, че чрез този законопроект пещерите се продават. „Има опит законопроектът да бъде приет на всяка цена с идеята пещерите да се дадат на концесия. Но не са отчетени много становища на учени, на пещерняци, на изследователи, на граждани. С този законопроект се създава възможност за конфликт на интереси и корупция. С чл. 33 и чл.34 на закона се определя създаването само на една организация пещерняците и другите, които не искат да са в нея, стават незаконни пещерняци“, коментира още той. Той подчерта, че в този вид законопроектът не може да се разглежда.

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Contact Us