За достъпа до Духлата
РЕГИОНАЛНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ – СОФИЯ
ДИРЕКЦИЯ НА ПРИРОДЕН ПАРК ВИТОША
ЗАПОВЕДИ НА РИОСВ РД-103/17.11.2006 и на ДПП Витоша 34/20.11.2006
На основание т. 192 от част. 3.2.4 и т.29 от част 3.2.1 на Плана за управление на Природен парк Витоша приет с решение 305/2005г. на Министерски съвет на Република България, определяме режима на посещение в пещерите, попадащи в границите на природен парк Витоша, както следва:
1. Определям диференциране на пещерите съгласно режима на достъп на:
1) Пещери със свободен достъп на посетители.
2) Пещери с контролиран достъп на посетители. („Духлата)
3) Пещери с ограничен достъп на посетители. („Врелото“)
2. Пещерите със свободен достъп на посетители са всички пещери, попадащи в границите на природен парк Витоша и не включени в приложенията на настоящата заповед.
3.1 Пещери с контролиран достъп на посетители са пещерите включени в приложение 1 към настоящата заповед.
3.2 В пещери с контролиран достъп се изгражда система за контрол на посетителите, която включва система за регистрация на посетителите и съоръжения за ограничаване на достъпа.
3.3 Системата за регистрация на посетителите и съоръжения за ограничаване на техният достъп се изгражда и поддържа от собствениците на земите, в които са разположени входовете на пещерите или Дирекцията на природен парк Витоша.
4.1 Пещери с ограничен достъп на посетители са пещерите включени в приложение 2 към настоящата заповед.
4.2 В пещери с ограничен достъп се изгражда система за ограничаване на посетителите, която включва система за разрешаване на достъпа, система за регистрация на посетителите и съоръжения за ограничаване на достъпа.
4.3 Системата за разрешаване на достъпа се изпълнява от РИОСВ София и включва издаване на писмено разрешение за достъп до пещерата на основание отправено писмено заявление от страна на български или чуждестранни физически лица. Достъпа до пещерите с ограничен достъп се разрешава само с изследователска и учебна цел.
4.4 Системата за регистрация на посетителите и съоръжения за ограничаване на техният достъп се изгражда и поддържа от собствениците на земите в които са разположени входовете на пещерите или Дирекцията на природен парк Витоша.
5. При посещение на всички пещери се забранява:
1. замърсяването на стените, таваните или пода, на въздуха и водите в нея;
2. пробиването и разширяването на отвори в стените, таваните или пода на пещерата;
3. използването на експлозиви;
4. предизвикването на шум, който надвишава стойностите 45 Leq (dBA);
5. предизвикването на вибрации;
6. хвърлянето и складирането на всякакви предмети, вещества и отпадъци;
7. паленето на огън и опушването с дим;
8. използването на осветление с открит пламък с изключение на ацетиленови, газови и бензинови лампи;
9. строителните и монтажните работи освен с разрешение от РИОСВ и ДПП Витоша;
10. действията, които водят до унищожаване, повреждане и отстраняване на исторически рисунки, надписи, археологически и други артефакти – свидетелства за човешкото обитание на пещерите, освен при провеждане на спасителни акции, когато няма друг начин за спасяване на хората;
11. унищожаването, повреждането или отстраняването на елементи от пещерната структура;
12. унищожаването, увреждането и преместването на обекти от пещерната
инфраструктура освен при ремонт и реконструкция;
13. изнасянето от пещерата на елементи от пещерната структура;
14. унищожаването, повреждането или изнасянето от пещерата на растения или на части от тях;
15. безпокоенето, упойването, улавянето, убиването, пренасянето, задържането в плен в пещерата на животните, които обитават пещерите постоянно или временно, през всички фази на тяхното развитие;
16. унищожаването, повреждането, събирането или пренасянето на гнезда или леговища на животни, които постоянно или временно обитават пещерите;
17. разкопаването на седиментите, изнасянето, пренасянето, повреждането или унищожаването на палеонтоложки или археоложки находки;
18. хвърлянето на живи или мъртви животни или на части от тях;
19. засипването, запушването и разрушаването на пещерните входове;
20. поставянето на каквито и да са трайни надписи или знаци по стените, тавана или пода с изключение за целите на картографирането;
21. посещението с домашни животни освен с кучета, водачи на незрящи, и за провеждане на спасителни акции.
6. Изключения от забраните по т.5. се допускат в следните случаи:
1) при копаенето на седименти и разширяването на отвори, свързани с проучването на пещерата;
2) при поставянето на врата на входа на пещерата или към част от пещерата, ако това е необходимо за опазването й;
3) за вземането на образци от скали, минерали или фосили, както и за събирането на растения или животни за научноизследователски цели;
4) при провеждането на археологически разкопки;
5) при действия за спасяване на хора или при аварийни ситуации.
6) При изграждане на инфраструктура, свързана с безопасността на посетителите
6. При никакви обстоятелства в пещерите не се допускат изключения от забраните за хвърляне и складиране на отпадъци, палене на огън и опушване с дим, изнасяне на елементи от пещерната структура, хвърляне на живи или мъртви животни или части от тях, както и продажбата или изнасянето в чужбина на елементи от пещерната структура.
Приложение 1: Пещера “Духлата”
Приложение 2 : Пещера “Врелото”
(п) инж.Тома Белев – Директор на природен парк “Витоша”
(п) Гергана Благиева – Директор на Регионална дирекция по околната среда и водите – София
РЕГЛАМЕНТ ЗА ПОСЕЩЕНИЯ:
Ключовете за пещерите ще се държат от г-жа Роза Панчева – секретар на кметство Боснек с тел. 07715-20-30 (мобилен телефон на сина й Венелин 0884/947-622)
Посетителите представят пред Р.Панчева надлежно попълнен списък, съдържащ трите имена на членовете на групата и нейния ръководител (водач) и координати за комуникация с него (адрес, телефон, пещерен клуб и пр.). Жената отваря пещерата. След излизане в посочено от тях време (час) вратите отново се затварят. Посещенията в пещера “Врелото” се осъществяват по същия ред, но след писмено разрешение от РИОСВ – София.
******************************************************
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ПЕРНИК
ЗАПОВЕД
Перник, 13.06.2007г.
ОТНОСНО: Регламентираното влизане в пещера „Духлата“ с. Боснек, област Перник.
На основание Закона за администрацията в Република България, чл.31, ал.1, т.9 и 10 и Закона за управление при кризи,
НАРЕЖДАМ:
След случилите се събития през месец май 2007година на пещера «Духлата» с. Боснек община Перник, които можеха да доведат до фатален изход, ОГРАНИЧАВАМ достъпа до пещерата, като в нея може да влизат само опитни пещерняци с издадени УДОСТОВЕРЕНИЯ ЗА ПРАВОСПОСОБНОСТ от съответните организации, лицензирани по Закона за професионално образование и обучение и със знанието на ръководството на Българската федерация по спелеология.
В специално изготвеният журнал , намиращ се в кметство на село Боснек при посещения, Кмета или оторизиран от него служител да записват : личните данни на пещерняка, регистрационен номер на Удостоверението за правоспособност, час на влизане и контролен час на излизане от пещерата с положен подпис от отговорника на експедицията. При всяко посещение на пещерата да се информират дежурните при Областният съвет за сигурност и управление при кризи на тел. 076/ 60 01 01.
До приемането на Закона за защита и използване на пещерите в Република България. Кметовете на общини на територията на област Перник да анализират и проверят всички природни потенциално опасни обекти и направят съответните превантивни мероприятия и специални обозначения на които ползването им от любители и некомпетентни граждани би довело до застрашаване на тяхното здраве и живот.
Настоящата заповед да се доведе до знанието на Кметовете на общини в Пернишка област и съответните длъжностни лица, за сведение и изпълнение.
СЪГЛАСУВАЛ,
БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО СПЕЛЕОЛОГИЯ ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ
Трифон Даалиев (п) Иван Димитров
ИЗГОТВИЛ /КИРИЛ СПАСОВ/
Перник, пл. „Св. Иван Рилски“ №1Б, тел.076/60 02 55, факс.076/60 47 55, e-mail: oblast@dimont.com