fbpx
четвъртък, ноември 28, 2024
Литература и киноНовини

Банско Филм Фест – програмата в петък

ГОЛЯМА ЗАЛА/BIG HALL
13:00 / 14:24 – За реката: Историята на Сава, 2022, Словения, Рожле Брегар, 84` / One for the River: The Sava Story/ Ena za Reko: Zgodba Save, 2022, Slovenia, Rožle Bregar, 84`

Тя издълбава каньони, наторява ниви, създава детски площадки, места за гнездене и дълбоки басейни. Хората пият водата й, пишат стихове за нея, използват енергията й и се карат заради нея. Река Сава е течна връзка между 4 държави и безброй екосистеми. Пътувайте заедно с четирима весели каякари, които гребат през Словения, вземат проби от водата, проучват птиците и опознават Сава, включително дивото минало, тъмната история, цветното настояще и несигурното бъдеще на реката.

14:24 / 15:00 – Освободеното катерене, 2020, Франция, Беноа Регор, 26` / L’ escalade libérée/ Freed Climb, 2020, France, Benoît Regord, 26`

Антоан Ле Менестрел, бивш катерач на високо ниво, ни разказва много открито и с чувствителност, неговата история със скалите на Бюкс във Франция. Споделя и виждането си за катеренето в днешно време. Щом открива Бюкс като много млад, заедно с брат си и родителите си, той се отдава на опознаването на тези скали и на прокарването на маршрути там. Част от историята на катеренето се пише тук, в Бюкс, със знаменитата „група на парижаните“ на която той е член и с прокарването на първия 8А маршрут. Антоан също ни разказва за начина си на мислене навремето, за размислите си за смисъла на живота, на неговия живот. Връща се отново по маршрути като „Сън на пеперуда“, „Пясъчната роза“ и дори и „Розата и Вампира“, по които води и нас. Вече 55 годишен, той изразява начина си на катерене, като „освободено катерене“. Освободено от ограниченията на етиките на спорта, тези етики, които той самия е проповядвал, когато е бил по-млад. Да се научим да се насладим на пътя а не на целта, да се грижим за тялото си и да споделяме преживяванията, това го вълнува сега. Този красив документален филм споделя различен поглед за катеренето.

ТЪРЖЕСТВЕНА ЗАЛА/TURZESTVENA HALL
11:30 – 12:50 – ЧЕРВЕНАТА КЪЩА, 2021, ИТАЛИЯ, ФРАНЧЕСКО КАТАРИНОЛО, 81` / THE RED HOUSE, 2021, ITALY, FRANCESCO CATARINOLO, 81`
В Източна Гренландия цяло поколение е на ръба на изчезването, докато друго се ражда. „Червената къща“ разказва историята на италианския авантюрист Роберт Перони в Гренландия. Той придава нов смисъл на живота си, като помага на последния народ ловци в Европа. Тюленовите кожи и месо вече не могат да се търгуват и местните ловци губят единствения си източник на препитание. Датското правителство иска да предостави на всички гренландци същите възможности за образование и здравеопазване, каквито имат самите те. Семействата на ловците получават постоянни домове в нови села, но трябва да се откажат от полуномадския си живот. През последните години това води до повишени нива на алкохолизъм, депресия и самоубийства. Освен това някои поведенчески модели все още са залегнали в съзнанието на хората и трудно могат да бъдат изкоренени. Те включват малтретиране на деца и високи нива на самоубийства сред младите хора. Роберт Перони се включва в история, в която изглежда, че всички са действали за добро, но са се провалили. Той става известен като екстремен изследовател през 80-те години на миналия век, докато изследва границите на човешките възможности. Перони е първият човек, прекосил ледената покривка на Гренландия пеша в най-широката й точка. По време на тази експедиция се влюбва в Гренландия и нейните местни хора. Затова решава да се откаже от търсенето на слава и пари и се премества тук с нова мисия: да спаси последния народ ловци в Европа от изчезване. През 1994 г. в Тасилак, с население 2000 души, най-голямото селище в източна Гренландия, Робърт основава Червената къща, която едновременно служи като къща за чуждестранни гости и подслон за местните жители в нужда. В Червената къща отиват най-вече млади хора, които не могат да намерят изход от проблемите си, включително. Всяко семейство има жертви, за които да скърби, особено в Източна Гренландия, където зимата е толкова дълга, колкото природата е красива. Робърт Перони иска да предложи бъдеще на тези хора по модел за устойчив туризъм, който е наследил от родината си, Южен Тирол. Перони е убеден, че ще спечелят не само местните, но и гостите му: „Можем да научим повече от инуитите, отколкото те от нас.“

13:30 / 14:25 – На въже, 2021, Пиер Кадо, 55` / Encordés / Roped, 2021, France, Pierre Cadot, 55`

Компанията за планински водачи в Шамони е в основата на историята на алпинизма. Основано преди 200 години, това е най-старото и най-голямото бюро за планински водачи в света. От 200 години то превръща планинските мечти в реалност. В продължение на 200 години водачите от Шамони постигат и надминават целите си – в резултат на това донасят световна известност на своята организация. Последователните предизвикателства, разработването на етични правила и значителният технически прогрес са издълбали силни ценности в скалата. Солидарност, смелост, адаптивност. Тези ценности оформят и живота извън изкачването на планини. В сърцето на живота в планината са водачите, които действат едновременно като актьори и зрители в променящия се пейзаж – свидетели на въздействието на климатичната криза, нарастващата популярност, промените в достъпа. Този филм разказва историята от началото на алпинизма до днес и представя най-голямото предизвикателство, пред което водачите са изправени от началото на професията си – да гледат как мечтите им се разпадат заедно със самите планини поради въздействието на тежките климатични промени. В тази история всички сме вързани на едно въже.

14:25 / 14:33 – Топящите се ледникови пейзажи / Melting landscapes glaciers, 2021, Spain, Pepe Molina Cruz, 8`

Документалният филм „Топящи се пейзажи – ледници“, който показва бавното, но постоянно топене на земните ледници и връзката му с изменението на климата, е заснет в Антарктида, Аржентина, Чили, Гренландия и Исландия. Изследването на ледниците на нашата планета е от ключово значение за разбирането и изменението на климата. Ледниците съхраняват 75% от нашата прясна вода, отразяват излишната топлина обратно в космоса и поддържат планетата ни охладена. Те съдържат малки въздушни мехури, уловени в леда преди милиони години и притежаващи ценна информация за предишния климат. Анализирането им осигурява директни данни за това кога са създадени. Глобалното затопляне причинява ускорено сливане на арктическия лед, гренландската мантия и най-уязвимите региони на Антарктида. Това променя местообитанията, океанските течения и климата в световен мащаб. Докато слушаме как ледниците на нашата земя се отдръпват с обезпокоителна тишина, ставаме свидетели на необратима промяна, тъй като всяка изчезваща малка ледена частица бавно ни отвежда една стъпка по-близо до несигурно бъдеще.

14:33 / 15:03 – Зенеру, 2021, Италия, Андреа Грасели, 30`/ Zenerù, 2021, Italy, Andrea Grasselli, 30`

В края на зимата Фламинио, закален овчар, се подготвя материално и духовно за пристигането на пролетта, като извършва ежедневни ритуали с инструментите, които е създал собственоръчно: обръща и засява почвата, стриже овцете и прави вълнен костюм за новия сезон. Общностите в долината прогонват зимата с кравешки звънци и огньове чрез ритуала „Scasada del Zenerù“, който е вмъкнат в историята на живота на овчаря като съновиден елемент, основан на родова памет. Тясната връзка на Фламинио с природата му дава възможност да усети кога е време да призове общността да действа, т.е. да започне ритуала.

15:03 / 15:37 – Осъзнатост, 2022, Испания, Жерар Оливе, 34`/ Aware 哀れ,2022, Spain, Gerard Olivé, 34`

„Осъзнат“ на японски означава концепция „моно без осъзнаване“: Дълбокото усещане, причинено от ефирната красота на природата. Мисля, че тази концепция перфектно отразява философията на бивакуването. Насладете се на онези малки моменти, които планината ни предоставя. Вижте как слънцето се крие зад море от заснежени планини, цветовете на залеза, които се променят с всяка изминала минута, онзи точен момент, когато виждате първите слънчеви лъчи, след като сте прекарали дълги часове в палатката си. Моменти, които те карат да се чувстваш напълно щастлив – това е за мен пътуването и търсенето на щастие.

ЦЕНТРАЛЕН ПЛОЩАД „НИКОЛА ВАПЦАРОВ“/CENTRAL SQUARE “NIKOLA VAPCAROV”
20:30 / 22:12 – Светостта на пространството, 2022, САЩ, Ренан Oзтюрк, Фреди Уилкинсън, 102` / The Sanctity of Space, 2022, USA, Renan Ozturk, Freddie Wilkinson, 102`

Брад Уошбърн е най-великият въздушен планински фотограф на всички времена. Висейки от отворената врата на самолет, той прелита над некартографирани планински вериги и заснема емблематични изображения. Повече от осемдесет години, след като Уошбърн за първи път снима Денали от въздуха, приятелите катерачи Ренан Oзтюрк и Фреди Уилкинсън разглеждат някои от изображенията на Уошбърн. Хрумва им налудничава идея, която става мечта: вместо да се изкачат нагоре, те прекосяват настрани – през най-страховитите върхове на масива Лосовият зъб. Заснет в продължение на пет години, Светостта на пространството обединява визуални елементи от най-високо ниво – от зашеметяващи широкоформатни черно-бели снимки на Уошбърн и Адамс до най-съвременна кинематография от хеликоптер и космическа фотография – с незабравима история, обхващащи поколения. Това е едновременно приказка за приключения, със спиращи сърцето моменти и празнуване на изследователския дух.

Програма на презентациите

23 СЕПТЕМВРИ, ПЕТЪК/ 23 SEPTEMBER, FRIDAY
ГОЛЯМА ЗАЛА/BIG HALL
16:00 /17:00 – Презентация на Алексей Жалов (спелеолог, ръководител на многобройни български и международни спелео експедиции, автор на множество книги, статии и филми) – „30 г. Български спелеоложки изследвания в Албания“ – След кратка опознавателна мисия в Албания през есента на 1991г., през следващата 1992г. там се провежда първата национална спелеоложка експедиция. Тя слага началото на многогодишните български изследвания на пещерите на тази балканска страна, които продължават и до днес. За 30-годишния период в различни части на Албания (основно в Албанските Алпи) са проведени 39 национални или клубни български експедиции в резултат на което са открити и проучени общо 270 пещери. Извършени са и изследвания в различни научни направления. В презентацията се прави исторически преглед на 30-годишните български проучвания.

17:00 / 17:40 – Презентация на приключенеца и ски инструктор от град Банско Николай Голев „5000 км на колело в Япония“ – В края на есента на 2020г. изминава около 5000 км на колело от островите Хокайдо към Хоншу и след това към Шикоку и Киушу като нощува предимно на палатка в дивите Японски земи.

18:00 / 18:30 – Презентация на Хавиер Бараязара (Испания) – „Баската планинарска култура“ – основател и директор на Международния фестивал на планинарското кино в Билбао

18:30 / 19:15 – Презентация на Хуанхо Сан Себастиан (Испания) – един от най-изявените височнни алпинисти на Испания.

19:15 / 20:15 – Презентация на Жан Анекин (Франция) – планински водач и преподавател от 20 години в Националното училище по ски и алпинизъм в Шамони с над 25 ски експедиции от Иран до Япония, от Аляска до Антарктика през Южна Джорджия.

 

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!