Демонстрация пред ученици със скално катерене и екипиране на маршрут в Лакатник
Обучителен модул за движение в планината, дейности на открито и техники в спортното катерене с ученици се проведе на 29-ти април в района на Алпийска поляна, Лакатнишки скали.
Момчил Дамянов от Асоциацията на планинските водачи в България (АПХ) проведе обучителни демонстрации и действителни действия на терен пред участниците в мероприятието в скалиста местност над река Искър с обща денивелация около 200 метра.
Модулът включваше осигуряване, техники на придвижване и специфики в катеренето на скали.
Децата се запознаха с основни принципи в скалните дейности и катериха маршрути с категория до 4с – 5а.
Преди това научиха за историята на българския алпинизъм, който в скалите край Лакатник крие своите корени.
Това се дължи на близостта на Лакатнишките скали до столицата в зората на българския алпинизъм. Тогава не е имало шосеен път, нито автомобили във всяко семейство.
Железопътната линия №2, строена от италиански инженери в края на 19-ти век, е основната причина за бързата транспортна връзка от София до Лакатник.
Първото използвано въже на скалите край Лакатник е в началото на 20-век, и това е причината първите изкачили северната стена на Мальовица в началото на същия век да са тренирали именно тук.
Те са и тези, които са построили заслона „Орлово гнездо“ на скалите в чест на това паметно постижение, осъществено успешно след множество опити, включително и чуждестранни.
Децата се запознаха отблизо и с геолжикия строеж на скалите, както и с ендемичните видове във флората и фауната.
Разбраха повече за етиката в планината и опазването на околната среда, а на терен видяха нагледно екипиране на катерачен маршрут.
Три нови необходими клина в скалата постави ръководителят на демонстрацията, като показа на учениците поетапно стъпките, които хората, които поставят осигурителните клинове по маршрутите, правят.
Училищно настоятелство при ОУ „Христо Ботев“ с. Гара Лакатник | Facebook