Десет града в защита на Пирин
Природозащитници от десет български градове ще се включат тази вечер в протести срещу решението на Министерски съвет от 28 декември. Според гражданите то дава възможност за изсичане на гори и застрояване върху 48% от площта на НП „Пирин“.
До момента демонстрационни шествия са планирани в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново, Дупница, Свищов и Свиленград.
Очаква се това да бъде най-масовата протестна проява, след като граждани вече излизаха на демонстрация срещу спорното решение на 28 и 29 декември.
В София протестът ще тръгне от паметника на Алеко на бул. „Витоша“ в 18.30 ч. Шествието трябва да премине през Министерски съвет и да достигне Народния театър.
Протестиращите настояват за отмяна на решението и оставка на министъра на околната среда и водите Нено Димов.
В същото време кметът на Банско Георги Икономов свиква контрапротест в защита на решението. В 18.30 се очаква жители на Банско и други граждани подкрепящи разширяването на ски-зоната да се съберат на кръстовището на главен път Е-79 край Симитли.
Подробности от протеста следете във Фейсбук страницата на Върхове
снимка: А. Тарпанов