Две трагедии в Хималаите: Петима руснаци загинаха на Дхаулагири, американец падна на Жану
Две трагедии разтърсиха Хималаите през последните дни.
На 8 октомври хеликоптер откри телата на петима алпинисти, които загинаха по време на изкачване на вр. Дхаулагири. Спасителите са забелязали телата на руската група на височина 7100 м.
Жертвите са ръководителят на експедицията Александър Душейко, Олег Круглов, Владимир Чистиков, Михаил Носенко и Дмитрий Шпилевой.
Те са предприели изкачването на върха на 6 октомври, но не са се завърнали. Без да имат каквато и да е информация, спасителните екипи решиха да направят въздушно проучване.
На хеликоптера се качи и Денис Алексенко (който изкачи върха на 5 октомври и чакаше останалите в базовия лагер), за да помогне в търсенето на маршрута, по който са се движели изчезналите му приятели. Телата са забелязани по време на разузнавателния полет.
Съвместно падане
Според предварителните данни алпинистите вероятно са паднали от около 7600 м при дългия траверс под билото на върха. Не е ясно дали лавина е причинила падането им или алпинистите са били закачени за едно и също въже и едно подхлъзване е повлякло останалите надолу.
Шести алпинист, който се е движил с групата – Валери Шамало, се е върнал обратно малко над Лагер 4 по време на атаката на върха. Той е транспортиран с хеликоптер от лагер 1 до болница в Катманду.
Всички пръсти на краката и части от пръстите на ръцете на Шамало вече бяха ампутирани след измръзване по време на изкачване на Лхотце през 2017 г.
Трагедията се повтаря
Това е втора поредна година, в която руските експедиции на Дхаулагири претърпяват трагедия. През 2023 г. по-малък екип се опита да изкачи върха без кислород или подкрепа от шерпи. Експедицията стигна до печален край, когато алпинистката Надя Оленева загина при падане.
Петнайсетте алпинисти тази година също изкачваха без кислород или подкрепа от шерпи извън базовия лагер.
Американец загина на Жану
В деня, в който бяха открити телата на петимата руснаци, още една трагична новина долетя от Хималаите. Американецът Майк Гарднър загина при фатално падане.
На помощ на партньора му Сам Хенеси се притичат французите Бенджамин Ведринес, Лео Бийон и Николас Жан, които малко по-рано прекратиха опита си за изкачване на изключително трудната северна стена на вр. Жану Източен (7468 м).
Пред френския планински сайт AlpineМag Ведринес разказа, че екипът му е решил да прекрати изкачването, след като на Лео Бийон му прилошало. Докато се спускат по средата на стената, Ведринес забелязва американеца Сам Хенеси да маха.
„Но не успях да видя партньора му, Майк [Гарднър]“, разказа Ведринес пред AlpineMag. „Свалих качулката си и обърнах внимание на това, което Сам се опитваше да ми каже“, добави той.
Тялото все още не е открито
Хенеси обяснява, че партньорът му е паднал чак до основата на стената. Когато четиримата достигат точката, където маршрутите им се пресичат, французите казват на Хенеси да слезе с тях. В основата на стената, те потърсиха тялото на Гарднър, но всичко, което намират са части от облекло.
Хенеси правеше третия си опит да изкачи северната стена на Жану Източен в района на Канчендзьонга в Непал. Два от опитите му бяха с Гарднър.
Той получи финансиране от Американския алпийски клуб Cutting Edge за този проект. Майк Гарднър беше второ поколение планински водач от Айдахо.
Тримата французи бяха завършили най-техничната част от изкачването, красива ледена линия по огромната северна стена, когато се наложи да се върнат заради здравословните проблеми на един от тях.
Те се завърнаха под стената от село Кангбахен след огромната снежна буря, която връхлетя Непал преди две седмици. След това търпеливо изчакаха снегът да се слегне.
Най-накрая тримата стартираха единственото си изкачване по северната стена на Жану миналата неделя в 2 сутринта. Те планираха да отворят нов маршрут до източната точка на масива в чисто алпийски стил, но трябваше да приемат план Б, когато се оказа, че имат само тридневен метеорологичен прозорец вместо петте дни, от които се нуждаеха.
Същият алпийски стил, същата стена, само малко по-различна линия. „Окончателният маршрут ще бъде технически по-лесен, но също толкова дълъг [колкото оригинала] и изпълним за кратък период от време“, казаха тримата преди да започнат изкачването. „Ще трябва да се качваме и слизаме по-бързо, преди [да дойдат] силните ветрове. За да направим това, ние минимизирахме всичко: едно въже, намален брой товар, за да ни позволи да напредваме бързо.“