fbpx
четвъртък, ноември 28, 2024
Литература и кино

Любомир Попйорданов: За „Дни на предизвикателствата“ природата е кауза

На 5 декември ще бъде открито 18-то издание на Дни на предизвикателствата. В програмата тази година са включени 12 филма, презентации, дискусии и среща с гост-звездата Конрад Анкер, който ще представи и филма си „Меру“ – световна кинокласика за изкачването на свръзката Конрад Анкер, Джими Чин и Ренан Йозтюрк на върха.

Как беше замислен фестивалът и какво да очакваме в тазгодишното издание, разговаряхме с главния организатор Любомир Попйорданов.

Каква беше идеята зад Дни на предизвикателствата?

Дни на предизвикателствата са замислени от самото начало, през 2005 година, като мотивационно събитие, което да вдъхнови младите българи и тези, които се вълнуват от бързи води, летене, далечни хоризонти, вертикален свят, катерене и приключения, наситени с адреналин. Във всички сфери на обществения живот в България цари разделение, често има две федерации или дори повече, две или повече партии със сходно име, граждански и казионни създадени ad hoc от управляващите НПО. „Дните“ не чертаят разделителни линии, а пресечни точки на общи интереси, и обединение, за да станат аутдор активностите уважавани и да последват световния тренд, който е на стремителен ръст на индивидуално практикуваните спортове и активности, свързани с природата, особено след COVID 19.

Трудно ли е да изберете филмите, които ще излъчвате, сред толкова много продукция?

Много е трудно. Всяка година се получава по различен начин.

В много събития от подобен мащаб съществува екип, който работи целогодишно, посещават се сходни събития и фестивали. „Дните“ са среща на обичащите тези активности в България и са обърнати към днешните практикуващи българи и тези, които таят такива мечти. Това не е филмов фестивал, където се състезават филми, а събитие, което събира цялата палитра от практикуващи, и което се опитва да даде думата на първо място на българите през годината, техните филми, постижения, проблеми. А филмите имат за задача да подкрепят тези идеи и подпомогнат българите в реализация на своите мечти.

Плакат на дни на предизвикателствата

Има традиционни източници на качествен документален материал, но за нас водещо е не просто да покажем филми, а да осигурим присъствие на създателите на такива филми и на лицата, носители на посланията им. Тяхното живо присъствие е от решаващо значение, и според тях се подрежда и програмата с филмите и постиженията, с които те ще бъдат запомнени.

Кой решава какво ще влезе в програмата?

Филмите и гостите, поне през последните 5 години, намирам аз. Навремето разчитахме много на атлетите, представляващи марките, с които „Стената“ работи. Нашият фестивал е вече доста известен и е по-лесно, но се стремим да останем отворени за важни включвания до последния момент. Аз предлагам филмите, понякога с Иван Панчев от „360“ водим спор кои филми как да се подредят. През 2023 г. считам за особено голям успех силното присъствие в програмата на активност като спелеологията, бързи води и традиционно на алпинизъм и катерене.

Зелената тема, природата и каузите остават една от водещите нишки

в нашата програма. Например, за премиерата на филма „Wild Life“ положих значителни лични усилия, търсих какви ли не приятелства, и ето на, компания като Disney склони. За мен, за нас Природата е кауза. „Кръговратът на живота“ за Дивите Родопи, представянето на дарителската кампания „Земя под ЗакРила“, „Хижа на годината“, са доказателство за това.


Related Posts


Трудно ли е да доведете именити гости в София?

За нас е важно да посрещнем интересите на различните аутдор общности. Често във фестивалите доминира силно алпинизъм и катерене, чуждите продукции. Ние търсим равновесие, гости които имат по-широк кръгозор и имат мнение за темите, които вълнуват света: климата, загубата на биоразнообразие, високите постижения постигнати с честни средства и минимален отпечатък за природата, смисълът на живота, страхът, смъртта.

Лесно ли склони Конрад Анкер да дойде като гост?

Конрад е от години сред гостите, които съм „преследвал“. Той също е човек на каузите, от онези големи имена в спорта, които живеят като мисионери със своите общочовешки каузи. Които представляват жалон, пример, с който дори и несъзнателно се съизмерваме, който ни заставя да се променяме. Такъв за мен беше например Людмил Янков, Боян Петров също, а сред нашите гости в предните години – Курт Алберт, Еврард Венденбаум, или катерачният гений на белгийците Шон Вилануева и Нико Фаврес.

Каква е целта на Дни на предизвикателствата днес?

Създаване на общност и съзнанието за принадлежност към тази общност. Чрез „Дни на предизвикателствата“ ние търсим колективно признание за това, което ни вълнува: автентичните приключения, опазената природа, правото да бъдат подкрепяни и финансово прояви на аматьорския приключенски спорт като катерене, планинско колоездене, планинско бягане… От световната сцена идват имена, които ни подкрепят публично, но тази борба си е наша и трябва да я водим заедно, като българи.

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!