ВАС окончателно: няма да се строи в НП „Пирин“
Природозащитната коалиция „За да остане природа в България“ спечели делото във Върховния административен съд за Национален парк „Пирин“.
Съдът се произнесе по делото за липса на екологична оценка и оценка за съвместимост на проекта за нов план за управление на НП „Пирин“. Процесът, продължил три години, показа пълната несъстоятелност на решение на министерството, подписано от служебния министър Ирина Костова и защитавано в съда от директора на Националната служба за защита на природата (НСЗП), Мирослав Калугеров. Така планът, който даваше възможност за строителство в 66% и сечи в 48% от парка, няма да влезе в сила.
Решението на съда затвърждава практиката на ВАС от предходното дело за „Пирин“ по тълкуване на европейските природозащитни директиви, тази за стратегическата екологична оценка и директивата за хабитатите, както и по отношение режимите на националните паркове. То потвърждава за пореден път, че в МОСВ липсва разбиране на европейските директиви на фундаментално ниво. За това са показателни множеството наказателни процедури срещу държавата ни, свързани със законодателството на ЕС по околна среда.
Решението на съда и тълкуването на законите в него ще има важно значение както по отношение останалите национални паркове, така и за всички останали защитени територии, защитени зони от мрежата Натура 2000 и планове или програми, попадащи в обхвата на директивата за стратегическа екологична оценка. Както и при предишното дело за промяната в сега действащия план за НП „Пирин“, в съдебната зала лично директорът на НСЗП Калугеров убеждаваше върховните съдии в неверни постановки за три български закона, целящи защита на природата, се казва в позицията на природозащитниците.
Под негово ръководство е изработен и внесен в Народното събрание законопроект за изменение на Закона за биологичното разнообразие, който показва същото основно неразбиране и непознаване на европейските природозащитни директиви. Ако експертното ръководството в министерството остане на такова ниво, предстои да се изхаби още много обществена енергия в съдебни дела, и държавни човешки и финансови ресурси за справяне с наказателните процедури на ниво ЕК, предупреждават природозащитниците.