Ледникът Кхумбу прави базовия лагер на Еверест опасен: Местят го надолу
Непал се готви да премести базовия лагер на Еверест, защото глобалното затопляне и човешката дейност го правят опасен. Лагерът, използван от до 1500 души през пролетния сезон, е разположен върху бързо изтъняващия ледник Кхумбу.
Новият обект трябва да бъде открит на по-ниска надморска височина, където няма целогодишен лед, каза служител от непалските власти пред BBC.
Изследователите казват, че стопената вода дестабилизира ледника, а според алпинистите, пукнатини се появяват все по-често в базовия лагер, докато спят.
„Сега се подготвяме за преместването и скоро ще започнем консултации с всички заинтересовани страни“, каза Таранат Адхикари, генерален директор на туристическия отдел на Непал, пред Би Би Си. „Основно става дума за адаптиране към промените, които виждаме в базовия лагер.“
В момента базовият лагер се намира на надморска височина от 5364 м. Новият ще бъде разположен на 200 до 400 м по-надолу, каза Адхикари.
Плановете следват препоръките на комитет, сформиран от правителството на Непал за улесняване и наблюдение на алпинизма в региона на Еверест.
Ледникът Кхумбу, подобно на много други ледници в Хималаите, бързо се топи и изтънява в резултат на глобалното затопляне, установиха учени.
Проучване на изследователи от университета в Лийдс през 2018 г. показа, че ледникът губи 9,5 милиона кубически метра вода годишно и че сегментът близо до базовия лагер изтънява със скорост от 1 м годишно.
„Открихме, че степента на изтъняване на леда в района на базовия лагер е по-висока от някои други негови части, защото има тънко покритие от скали и отломки от камъни“, каза Скот Уотсън, един от изследователите, пред BBC.

По-голямата част от ледника е покрита с тези скалисти отломки, но има и участъци от открит лед, наречени ледени скали, и именно топенето им дестабилизира най-много Кхумбу, обясни Уотсън. „Когато ледените скали се топят така, отломките от камъни и скали, които са на върха на ледените скали, се движат и падат и след това топенето също създава водни тела. Така че виждаме увеличени каменопади и движение на стопена вода по повърхността на ледниците, което може да бъде опасно.“
Алпинисти и непалските власти казват, че потокът точно в средата на базовия лагер се разширява от година на година. Те също така твърдят, че пукнатини и цепнатини по повърхността на ледника се появяват по-често от преди.
„Изненадващо виждаме пукнатини да се появяват през нощта на места, където спим“, каза полковник Кишор Адхикари от непалската армия, който беше в базовия лагер, докато ръководеше кампания за почистване през пролетния сезон.
„Сутрин много от нас имат това смразяващо преживяване, че сме могли да попаднем в тях през нощта. Пукнатини по земята се развиват толкова често, че е доста рисковано.“
Черинг Тензинг Шерпа, мениджър на базовия лагер на Еверест от Комитета за контрол на замърсяването на Сагармата (SPCC) разказа, че често се чуват и силни звуци, причинени от движението на леда или падането на камъни. Той добави, че преди поставянето на палатка в базовия лагер е необходимо да се изравни скалистата повърхност, покриваща леда, и това да се повтаря от време на време, докато ледникът се движи.
Водещ член на комисията, която препоръча преместването на базовия лагер, Кимлал Гаутам, каза, че присъствието на толкова много хора в базовия лагер допринася за проблема.
„Например открихме, че хората уринират около 4000 литра в базовия лагер всеки ден“, каза той. „И огромното количество горива като керосин и газ, които изгаряме там за готвене и затопляне, определено оказват влияние върху леда на ледника.“
Ейдриан Балинджър, основател на компанията за планински водачи Alpenglow Expeditions, се съгласи, че този ход има смисъл, като прогнозира, че в бъдеще ще има повече лавини, ледени и скални падания в района на настоящия базов лагер.
„Това трябва да е неприемливо за ръководителите на експедиция, тъй като може да бъде избегнато“, каза той.
Основният недостатък е, че лагер по-надолу в планината ще увеличи дължината на изкачването от базовия лагер до лагер 1.