събота, юли 12, 2025
ЕкипировкаПолезно

Обувките

Изборът на обувки за планината е, може би, най-важното решение, което трябва да направиш преди преход. Именно за това на тази тема посветихме няколко страници още в първия брой на хартиеното сп. Върхове. Връщаме се отново с основното, което трябва да знаеш и някои подробности, които досега не сме споменавали.

Естествено най-важно е за какви преходи ще ги използваш?
Трекинг обувките могат да бъдат разделени в няколко основни категории. За да избереш правилния чифт трябва да си дадеш сметка къде планираш да ходиш с тях.
•    Леки преходи—Обувките за тях са разработени за ежедневно ходене. Те са леки, гъвкави, удобни и дишащи. В резултат те изискват по-малко поддръжка и са по-издържливи от други видове.
•    За по-сериозни преходи—Обувките са разработени за леки до средни натоварвания в паркове и в планината. Те са по-издържливи, но изискват повече поддръжка от обувките за леки преходи.
•    Планинарски обувки—Разработени са за сериозни преходи в планината, за многодневна употреба със средно до тежко натоварване. Издържливи са и изискват сериозна поддръжка, като осигуряват висока степен на защита на глезена и ходилото. Някои модели са разработени специално за груб терен и за голямо натоварване. Те предлагат най-добра издържливост и защита на крака. Повечето са достатъчно твърди за поставяне на котки.

Каква височина да избереш?
•    Ниски обувки—Чудесни са за леки излети, тъй като осигуряват малка защита на глезена. Освен това, при кал, или песъчлив терен, в обувката могат да навлязат песъчинки, които да дразнят ходилото. Обувките са добър избор за най-леко натоварване на поддържани пътеки.
•    Средно-високи обувки—Те достигат над глезена и предлагат някаква защита от изкълчване и навлизане на песъчинки. Удобни са къси преходи със средно натоварване.
•    Високи обувки—Осигуряват добра защита на глезена при неподдържани пътеки. Ако обикновено се излагаш на големия натоварвания по време на преход, високите обувки са добър избор.
Външни материали
Материалите, използвани за направата на обувките оказват влияние върху тяхното тегло, дишане, издържливост и водонепромокаемост. Обувки, изработени от различни материи могат да имат сходни качества, а често личните предпочитания играят важна роля.
•    Кожени—това е най-добрият избор за издържливост и устойчивост на абразия. Те издържат добре и на вода. Кожата се използва предимно за обувки за продължителни преходи, голямо натоварване и груб терен. Кожените обувки обаче са сравнително тежки и не дишат.
•    Полу-кожени—при тези обувки, обикновено кожата се комбинира с найлон, за намаляването на теглото и осигуряване на дишане. Те са по-меки и прилепват по-добре към крака, освен това са по-леки и по-евтини. Недостатъкът им е, че са по-малко устойчиви от намокряне и абразия от кожените обувки.
•    Набук—Набукът е обработена кожа, много устойчива на намокряне и абразия.
•    Синтетични материали—Полиестер, найлон и т.нар. „изкуствена кожа“ са често използвани материали. Те са по-леки от естествената кожа, и обикновено са по-евтини.Техен недостатък е бързото износване.
•    Водоустойчиви материи—Водоустойчивите, дишащи мембрани (като Gore-Tex® XCR или eVent®) се поставят към най-горния слой на много обувки, за да ги предпазят сухи. Обувките с Gore-Tex пазят крака сух, като му позволяват да диша.
Съвет: Водоустойчивостта на обувките зависи най-вече от това как се грижите за тях. Спазвайте всички инструкции за грижа за обувките, за да ви служат добре по-дълго време.

Конструкция и компоненти
Горна част
При обувки с повече шевове има по-голяма опасност от просмукване на вода, която навлиза през отделните бодове. Освен това, често обувките могат да се разшият по шевовете при по-голямо натоварване. Като цяло, колкото по-малко шевове има по горната част, толкова по-водоустойчиви и издържливи са обувките.

Връзката между горната част и подметката
Подметките на трекинг обувките в днешно време са излети върху останалата част от обувката. По-бързо и по-евтино от останалите методи на съединяване, изливането създава издържлива спойка.
Може ли да се подменя подметката на туристическите обувки?
Отговорът е да, за повечето планинарски обувки и не за леките чифтове за разходка, заради непригодените за подмяна на подметка материали от ново поколение. Освен това, подмяната може да бъде скъпа и то дотолкова, че е по-рентабилно купуването на нови обувки.

Материали за вътрешната част на подметката
Вътрешната част на подметката обикновено се изработва от EVA (ethylene vinyl acetate) или полиуретан. И двата материала абсорбират ударите и осигуряват омекотяване при ходене. Като цяло, EVA е малко по-лек, докато полиуретанът е малко по-издържлив.

Поддържащи компоненти
Скритите в трекинг обувката компоненти са разработени за омекотяване на походката при вървеж по груб терен и осигуряват защита на ходилото.
•    Твърда тясна част на подметката—вмъкнати са парчета от стомана, пластмаса или найлон. Те добавят допълнителна твърдост на вътрешната част на подметката.
•    Платки—Тънки, полугъвкави вложки с две функции: 1) Помагат за стабилизиране на походката и 2) Предпазват крака от израняване при настъпване на камъни и остри корени.
•    TPU—Термопластичен уретан. Обикновено се използва при гъвкавите платки или други компоненти за стабилизиране на обувката.

Материали за външната част на подметката
Повечето трекинг обувки имат подметка от гума или Vibram®. Вибрамовите подметки са добре известни със своето сцепление и издържливост.

Правилният чифт
След като изясниш какъв чифт обувки търсиш, най-добрият начин да намериш правилните обувки е да пробваш колкото може повече от това, което се предлага на пазара. Добрият чифт включва:
•    Достатъчно дължина
•    Достатъчно ширина
•    Обем
Добрият чифт позволява лесно да раздвижиш пръстите си в обувката. Кракът обаче не трябва да се плъзга наляво – надясно. Удобните за твоя крак обувки, прилепват плътно около него и без завързване.
Когато пробваш обувките, разходи се на пети и пръсти, имитирайки изкачване и слизане.
Съвети: Носи със себе си чифт чорапи, които ще носиш с обувките, когато ги изпробваш. Добре е да пробваш обувките в късния следобед, когато краката са леко подпухнали.

Текст: Върхове

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Contact Us