Бъдещето на Дома на алпиниста във Враца: дом за катерачите или крайпътен хотел?
Алпинисти от цялата страна се обединиха в обща кауза: „Да опазим Дома на алпиниста във Враца“.
Това е свързано с предстоящата продажба на емблематичната в катерачната общност сграда в подножието на Врачанските скали.
Те са сред най-високите и с технически трудни турове в България, символ и основен тренировъчен обект за големите постижения на българския алпинизъм и катерене.
Продажбата е неизбежна, след като Върховният касационен съд, след серия от дела, присъди собствеността на обявеното в несъстоятелност Туристическо дружество „Веслец“ – Враца на 9 юли тази година. Решението е окончателно.
Конфликтът беше между държавата с принципал Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и сдружението, придобило спорна собственост в годините като част от структурата на Българския туристически съюз (БТС).

Това настояване е подкрепено от алпийски клубове в цялата страна и от Българската федерация по катерене и алпинизъм (БФКА).
Инициативен комитет е сформиран преди броени дни с настояване за спешна среща с представители на заинтересованите страни с Министерството на младежта и спорта (ММС).
След серия от писма на организации, инициирани от смолянския алпийски клуб „Христо Христов“ до множество институции, от БФКА е изпратено писмо до спортното министерство с предложение сградата да стане Национална спортна база по алпинизъм с единодушно решение на Управителния съвет.
„Изключително сме разтревожени от неяснотата за бъдещото стопанисване и предназначение на „Дома на алпиниста“. Това е място с богата история и голямо значение за цялата алпийска и катерачна общност в страната, олицетворение на духа на българския алпинизъм. От Врачанските скали и Дома на алпиниста са започнали пътя си много от големите имена и клубове в българския алпинизъм (…) Създалата се ситуация представлява риск да се обезличи една история, градена от много поколения алпинисти, а алпийската общност да бъде лишена от място, където да се развиват бъдещите таланти в областта на катеренето и алпинизма“,
се казва в писмото на федерацията. То е изпратено на 22 юли тази година. Отговор на него все още не е получен.
Друго писмо от БФКА са изпратили отново до ММС през 2012 г., когато е обявен първият търг за продан на Дома на алпиниста. В него също се изразява тревожност от смяната на собствеността и неясното бъдещо предназначение на сградата, като се апелира тя да бъде придобита за нуждите на федерацията. Тогава началната тръжна цена е 415 000 лева, но така и не се стига до продажба заради спорната собственост. Отново за публична продан сградата е обявена през 2017 г., като тогава цената пада на 290 607 лева, заедно с прилежащите движими вещи и стопански инвентар. След това започват делата за собствеността, а през годините се сменят четири синдици, които се разпореждат с имуществото на „Веслец“.*

В отговор на писмата, изпратени през юли т.г. от спортни клубове, деятели и неправителствени организации с настояване институциите да влязат в диалог за разрешаване на проблема, е получена и обратна кореспонденция. В писмо от МРРБ се казва, че „…изразяването на становище относно направеното искане за предприемане действия за придобиване на визираната сграда, представляваща „Дом на алпиниста“ в полза на държавата и съответно предоставянето й изцяло и само за нуждите на катеренето, алпинизма и туризма в България, е в правомощията на ММС“.
Написано е още, че „Държавата не е изрично посочена сред кръга на лицата, които нямат право да участват в наддаването”.
От това става ясно, че държавата има правно основание и според нас морално задължение в лицето на ММС или Национална спортна база ЕАД да участва в търга и придобие въпросната сграда,
казват от Инициативния комитет.
Оттам настояват за спешна отворена среща с представители на ММС, МРРБ, БФКА, БТС и БЧК /ПСС/, Национална спортна база ЕАД, синдикът, който се разпорежда със собствеността на сградата и представител от администрацията на Омбудсмана. На нея да бъдат обсъдени и взети спешни адекватни мерки за разрешаване на проблема, апелират алпинистите.
Поканен на срещата е и заместник министър-председателят Томислав Дончев, който е запознат със спорния казус.
В същото време към сградата непрекъснато интерес заявяват потенциални купувачи.
„Идват хора, които гледат с други очи на базата. Много е възможно тя да се превърне в хотел или лятна резиденция“,
каза за „Върхове“ Красимир Иванов, уредник на Алпийския дом.
„Тук се борим за идеална кауза – това е по-важно дори от всичките състезания, които се провеждат през годината. Това ни учи на морал, на отговорност, на активност и касае всички, не само алпийската общност.“,
споделя председателят на смолянския алпийски клуб Георги Стойков, организатор на инициативата.
В катерачните среди напрежението по наболелия въпрос за бъдещето на Алпийския дом и възможните решения ескалира.
„В така създалата се ситуация, учудвщо е резервираното отношение на УС на БФКА и липсата на каквато и да било активност от тяхна страна“,
казва Григор Вътев от спортен клуб „Монтис“ – едни от първите, които подкрепиха предложението за диалог между институциите и идеята Дома на алпиниста да бъде превърнат в национална спортна база.
*Как се стигна дотук? – спорът за собствеността (следва)