Българка е отбелязана като спасена след наводнението в Непал (ВИДЕО)
Българката Сузана Алексиева е сред чуждестранните граждани, попаднали в списъка на туристите, с които е бил изгубен контакт след опустошителното наводнение по река Бхотекоши в Непал. В актуализирания списък на националната туристическа организация на Непал – Непалския туристически борд срещу името ѝ е отбелязано „RESCUED“ – спасена.
Според последната информация общо 667 туристи са били обявени за изчезнали или са в неизвестност след внезапното наводнение в района на Расува. От тях 540 са чуждестранни граждани, а 127 са непалци, живеещи извън страната. Данните са актуализирани днес следобед и продължават да се проверяват.
Най-много хора в списъка са от Индия – 178 души, следвани от САЩ с 65, Украйна с 53, Малайзия с 51, Австралия с 35, Великобритания с 33 и Канада с 25. В списъка има 24 души от Китай, девет от Сингапур, по осем от Германия и Русия, по шест от Латвия и Южна Африка и по пет от Япония и Нова Зеландия.
В списъка има също четирима френски граждани; по трима от Белгия, Португалия и Испания; по двама от Италия, Ирландия, Нидерландия и Казахстан; както и по един от Беларус, Финландия, Унгария, Израел, Литва, Филипините, Сърбия, Швеция, Швейцария и България.
Петдесет чуждестранни граждани са спасени, сочат данните на Националната служба за намаляване на риска от бедствия и управление на бедствията (NDRRMA), актуализирани в 18:20 часа на 27 август, съобщава The Tourism Times.
Заради големия брой чужденци, за които все още няма потвърдена информация, Министерството на външните работи на Непал създаде специален кризисен екип за координация на издирването и спасяването на чуждестранни граждани. Екипът проверява постъпилата информация, координира действията с компетентните институции и подпомага предоставянето на консулска помощ и проверена информация на семействата и дипломатическите мисии.
Министерството на външните работи призова дипломатическите мисии, международните организации, семействата и обществеността да предоставят информация относно изчезнали чуждестранни граждани чрез спешните телефони +977-9744441227 и +977-9744441228, които са достъпни за обаждания и WhatsApp. Вторият номер е достъпен от 7:00 до 22:00 ч. Информация може да бъде изпращана и на emergency@mofa.gov.np.
Внезапно наводнение връхлетя вчера сутринта Централен Непал, съобщиха властите, цитирани от ДПА.
Предполага се прииждането на хималайската река Бхотекоши е било причинено от внезапното преливане на ледниково езеро в горното течение на реката в Тибет.
Местни жители определиха наводнението като едно от най-тежките през последните десетилетия. Видеоклипове в социалните мрежи показват сериозни щети в населени места близо до границата с Тибет и в околните райони. Водата е отнесла няколко хидроенергийни обекта и мостове по течението на реката.
Хиляди пътници и туристи, отправили се по популярния маршрут Лангтанг, остават блокирани.




