Двама загинаха в „Улея на смъртта“ на Монблан
Двама алпинисти загинаха, а трети беше ранен след каменопад в прочутия Гуте кулоар (Grand Couloir du Goûter) по традиционния маршрут към връх Монблан. Инцидентът се случи тази седмица в участък, известен сред катерачите като „Боулинг алеята“ или „Улея на смъртта“ заради честите каменопади и многобройните фатални произшествия.
Групата е била съставена от двама клиенти и техния водач – професионалния планински гид Павел Зофка. Те са потеглили от хижа Тет Рус (3149 м) през нощта срещу сряда, за да преминат опасния кулоар в най-студените часове на денонощието – стандартна практика за намаляване на риска от падащи камъни.
По същото време и други алпинисти са се придвижвали към хижа Гуте по класическия маршрут към най-високия връх в Алпите. За нещастие именно тази група е била улучена от скална маса.
При инцидента са загинали 57-годишният водач и един от клиентите му на 49 години. Третият член на експедицията е ранен, но е оцелял и е евакуиран с хеликоптер до болница.
Най-опасният участък по традиционния маршрут
Кулоарът Гуте е незаобиколима част от класическото изкачване на Монблан от френска страна. Той се намира между хижите Тет Рус и хижа Гуте и представлява около 150-метров улей, по който почти непрекъснато се свличат камъни.
Въпреки че през него е монтирано осигурително въже, преминаването изисква бързина, добра преценка и максимална концентрация. Опитните алпинисти обикновено го пресичат преди изгрев, когато ниските температури временно стабилизират скалите.
Според изследване на лабораториите ISTerre между 1990 и 2017 г. в този участък са извършени 347 спасителни операции. Те са свързани със 102 загинали и 230 ранени алпинисти. Статистически около четирима души губят живота си там всяка година.
Горещините увеличават опасността
Настоящото лято е особено тежко за алпийските върхове. Поредицата от горещи вълни в Централна Европа води до ускорено топене на ледниците и размразяване на вечната замръзналост, която стабилизира високопланинските скални масиви.
Течащата вода и разпадането на замръзналите скали увеличават честотата на каменопадите, превръщайки и без това опасните маршрути в още по-рискови.
Въпреки че новата хижа Гуте продължава да работи, планинските спасители препоръчват внимателна оценка на условията преди опит за изкачване на Монблан. От италианската страна на планината някои водачи вече са отменили планирани изкачвания с клиенти заради нестабилната обстановка.
Трагедията идва само дни след друг фатален инцидент в Алпите. По-рано тази седмица двама алпинисти загинаха на Матерхорн, след като паднаха по време на слизане по класическия ръб Хьорнли.





