fbpx
сряда, ноември 27, 2024
ВидеоЛитература и киноНовини

„Големият бял кит“ е носителят на Голямата награда на Банско Филм Фест 2024 (ВИДЕО)

Австралийският филм „Големият бял кит“ е носителят на Голямата награда от 23-то издание Банско филм фест.
Тази година в конкурсната програма участваха 25 продукции и бяха връчени награди в девет категории. Победителите бяха избрани от жури в състав: италианския режисьор Алесандро Белтрам – председател и членове операторът Иван Обрейков и журналистът Васил Върбанов.

Гран при на Банско Филм Фест 2024

отиде за необикновеният разказ за две експедиции, поднесен от участниците в тях, на заснежен вулкан, висок почти 3 000 метра, далече в Южния океан, който се издига над морето като огромен бял кит. Пет пъти тази подобна на огромен бял кит планина се опитва да убие първия екип, който прави опит да я изкачи. Въпреки това те са отново на път, прекосявайки най-негостоприемните морета в света, за да опитат още един път.

Специалната награда на журито

взе полският филм „Последната експедиция: историята на Ванда Руткевич“, Елиза Кубарска.
“Това беше единственият филм в конкурсната програма, който нямаше щастлив финал, отбеляза журито.
Продукцията разказва истинската история на Ванда Руткевич – първата жена, изкачила най-високите върхове в света.
Ванда навлиза без покана в мъжкия свят на високите планини и плаща най-високата цена за това. Режисьорката на филма Елиза Кубарска – самата тя също алпинистка и член на журито в предишни издания на Банско филм фест, се отправя към Хималаите в търсене на Ванда. Разковничето за издирването е мистериозният аудиодневник на главната героиня, намерен сред купчина архивни материали. Ванда казва: „Знам много добре, че за мен няма път назад“.
Полската алинистка изчезна преди 30 години. Тялото ѝ така и не е открито. Има данни, че е живяла в будистки манастир. Филмът изследва живота ѝ и загадката около нея с участието на известни алпинисти: Райнхолд Меснер, Кшищоф Виелицки и Карлос Карсолио.

Награда „Петър Атанасов“ за най-добър сценарий

беше връчена на италианската продукция „Създатели на ледници“ на режисьорите Франческо Клеричи и Томазо Барбаро.
В Хималаите, в отдалечената пустинна долина Занскар, на голяма надморска височина, варираща между 3 000 и 7 000 метра, местното население винаги е зависело от ледниците, които топейки се през пролетта, са осигурявали водата, необходима за обработването на земята и за живота. През последните десетилетия сценарият се променя: повишаването на температурите е довело до намаляване на ледниците и недостиг на вода, което от своя страна води до изчезването на много села. Днес, в неравна битка срещу изменението на климата, жителите на Ладах изграждат изкуствени ледници, съчетавайки традиционни техники и съвременни практики, за да се борят с липсата на вода през пролетта и да допринесат за попълване на запасите от подпочвени води.

Наградата за филм за планинарски спортове, приключения и изследвания

отиде за френско-испанската продукция „Поддържай огъня“ на Гийом Бруст.
Каракорум е най-дивата планинска верига в света. Една от впечатляващите скални формации в близост до ледника Балторо е „Безименната кула“, част от групата Кулите Транго. Това е най-голямата свободно стояща скална кула и е просто една планина, която трябва да се изкачи! Еду Марин, с помощта на брат си Алекс и баща си Новато, опитва второто свободно изкачване по маршрута „Вечния пламък“. Той постига това 33 години след първото изкачване на маршрута от Волфганг Гюлих и Курт Алберт и 13 години след първото свободно изкачване на Алекс и Томас Хубер.

Наградата за цялостна реализация в екстремни условия

е за полския филм „Тихото бягство“ на Освалд Родриго Перейра.
Филмът вниква в трудностите на партньорството и емоциите, които се пробуждат сред уединението на най-величествените върхове на Земята — преживяване, което е непостижимо в рамките на ограниченията на „цивилизования“ живот. На фона на една амбициозна експедиция до Анапурна и Дхаулагири филмът разказва за Бартек Жиемски, чиято цел е да изкачи тези осемхилядници и да се спусне със ски от тях.

Наградата на Община Банско за култура и култура на планинарските народи

беше връчена на френската продукция „Морис Баке – Съзвучия“ на режисьора Жил Шапа.
Музикант от най-висока класа, член на Groupe Octobre, фантазьор, театрал, филмов актьор, алпинист и скиор, Морис Баке е винаги в движение, а животът му се върти около две общи теми: виолончелото и планините. Всъщност, веднъж той се самоопредели като „скиор-виолончелист“, „единственият“ в тази категория, което кара световния шампион по ски Джеймс Куте да каже: „От всички скиори, които познавам, той е най-добрият виолончелист“. А Андре Навара, професор във Висшата национална консерватория, допълва: „От всички виолончелисти, които познавам, той е най-добрият скиор“.  През цялата си кариера, която е едновременно разнообразна и последователна, Баке допринася за създаването на радостен и артистичен образ на планините.

Наградата за най-добър късометражен филм

е за „Перфектната Линия“, САЩ на Хина Тейлър.
Героинята на този анимационен документален филм Мадлин Соркин предприема осъзнато и творческо пътешествие, чиято цел е да изкачи един от най-трудните катерачни маршрути на височина над 13 500 фута (4114 м) в света, известен като „Дън Уестбей Дайрект“ (с категория на сложност 5.14 a/b) по склоновете на връх Лонгс (Нениисотею’у) в Колорадо. Филмът, който изцяло представя истинските катерачни предизвикателства на момента, обединява като в калейдоскоп 4 320 кадъра в оригинална анимация, музика и поезия. Това е планинарски филм, какъвто не сте виждали до момента.

Награда “Уника” за най-добър български филм

беше връчена на „Пирин: Предизвикателството на 30те върха“ на режисьора Димо Петков.
Вдъхновяваща история за атлета Никола Калистрин, който въвежда нов стандарт в планинските спортове, като преминава през 30 върха в Пирин само за 10 часа. Каране на ски и катерене, изминаване на 44 километра и над 4 300 метра денивелация — всичко това в рамките на едно епично изкачване, което не е постигано никога досега. Филмът разкрива предизвикателствата, издръжливостта и силата на духа, необходими за покоряването на тази неукротима планина.

Награда “Мотопфое” за най-добър български филм или ТВ продукция

беше връчена на „Доломити: Камилото Пелисиер“ на Александър Вълчев.
На 30 юли Станислав Атанасов Мечката и Росен Аначков изкачиха маршрута „Камилото Пелисиер“ с категория на сложност 8a/a+ по северната стена на Чима Гранде в Доломитите, Италия.
Маршрутът е прокаран през 1967 г. от Енрико Мауро и Мирко Минуцо, като за осигуряването му са използвани повече от 340 болта и 50 скални клина. Създаден в епохата на „диретисима“, маршрутът „Камилото Пелисиер“ се превръща в един от символите на „железните пътища“ по това време. През август 2003 г. Мауро Боле „Бубу“ прави първото свободно изкачване на маршрута, като му дава категория на сложност 8b. С течение на времето този маршрут се превръща в класика, която привлича вниманието на световноизвестни спортни катерачи, като например Еду Марин, Саша ДиДжулиан, Инес Паперт, Давид Лама и др. Краткият приключенски документален филм на Александър Вълчев проследява процеса на изследване и преминаване на маршрута от Станислав и Росен, като се фокусира върху най-техничните участъци. Очаквайте красиви гледки към величествените Доломити и много катерене.

Наградата за специално споменаване

отиде за „Само едно спускане“ – документален филм за самоизцелението и свободата.
Главният герой Мати Кинунен, на 35 години, е страстен сноубордист. Той е професионален сноубордист до 2011 г., когато инцидент по време на състезание слага край на кариерата му. След дълго възстановяване отново чупи крак, спонсорите го напускат, а Мати губи радостта от живота и изпада в депресия. В „Само едно спускане“ той тръгва на пътешествие за изцеление и търси начин да се върне към професионалния сноуборд. Накрая мечтите му са разбити, но пътешествието го връща към корените на сноубординга и причините за възникването на спорта: забавление, радост и свобода.“

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!