Изгубени в планината
В студен зимен следобед в средата на 80-те двама приятели пътували с автомобила си в американския щат Монтана. Далеч от асфалтовото шосе, колата им се счупила. Двамата решили да минат за по-бързо през гората, отколкото да се върнат по пътя, по който дошли. Изведнъж, осъзнали, че се изгубили. Скитайки се, минали покрай постройка, за която решили, че е изоставен пункт на горските рейнджъри. Решили, че трябва да направят нещо, за да привлекат внимание отдалече. Какво направили? Подпалили постройката.
За нещастие сградата била пазена като историческо наследство. Двамата приятели били намерени скоро, след като тя избухнала в пламъци и били обвинени в унищожаване на обществена собственост.
Има и по-добри варианти, как да се справиш в подобна ситуация. Споменатите двама приятели, например били намерили чудесно убежище, което в паниката си унищожили. С подпалването, те застрашили и околната гора.
Надяваме се, че никога няма да се загубиш. Ако това все пак се случи, бъди подготвен да се справиш със ситуацията по най-добрия начин. За онези, двамата приятели, щеше да е много по-добре, ако бяха съставили план за действие, отколкото да вземат прибързани лоши решения.
Следните съвети са дадени от опитни планинари и спасители. Не е зле да ги отпечаташ на хартия и да ги носиш винаги в раницата си. Така ще избегнеш риска, нищо да не си спомниш в паниката, ако някога се изгубиш.
Преди прехода
• Винаги се опитвай да планираш и неочаквани ситуации. Например какво да правиш, ако се загубиш, нараниш.
• Ако все още нямаш компас, купи си не скъп модел за начинаещи. Можеш да преминеш към по-скъп модел, едва когато придобиеш повече умения за работа с него.
• Научи основата за ориентиране по карта и компас.
• Разучи внимателно маршрута си по картата още вкъщи. Там на спокойствие ще можеш да запомниш всички забележителности на релефа, които ще срещнеш по пътя си.
• Носи допълнително:
o Клетъчен телефон: Помни, че неравният терен сред природата, често е причина мобилният телефон да загуби обхват и на практика да е безполезен.
o GPS устройство: Тези устройства са отлични за установяване на точното местоположение, на което се намираш, но обикновено само компаса (някой модели на GPS устройства са изключение) може да те ориентира в коя посока да тръгнеш .
o Двупосочна радиостанция: Тези устройства обикновено имат обхват от няколко километра, въпреки, че особеностите на релефа, могат да ограничат сигнала.
o Фенерче или друга светлина: Необходими са, за да те забележат по-лесно през нощта.
• Важно: Кажи на някой къде отиваш и за колко време се очаква да стигнеш там. Ако се загубиш, колкото по-скоро започне спасителната операция, толкова по-добре. Не е лошо да оставиш и ксерокопие на картата с маршрута, който възнамеряваш да преминеш, на член от семейството ти или приятел. Непосредствено преди тръгване се обади на някого.
• Запиши си телефоните на местната спасителна служба. Бази на ПСС в България.
По време на прехода
• Не забравяй да вземеш резервно осветление, молив или химикалка и някаква храна за спешни ситуации (например енергийни десертчета). Вземи и лека завивка или изолиращо фолио; ще ти помогнат много в студената нощ.
• Редовно поглеждай картата, дори и ако вървиш по позната пътека. Виж как обозначените на картата забележителности изглеждат в действителност.
• Стой с останалите! Ако се движиш в група, някой може да се обърка и загуби, ако се отдели от останалите.
• Вземи си свирка и я носи на достъпно място. Ако се загубиш или нараниш, ще ти е много по-лесно да свириш, отколкото да викаш. Ако си с деца закачи по една свирка на всяко от тях.
Съвет: Три свиркания са универсален сигнал за помощ.
• Носи часовник и се уведоми за часа на залеза в същия ден. През есента, туристите, свикнали с дългите летни дни, често замръкват по пътя.
• Избягвай предоверяването. Някой хора просто си мислят, че на тях не може да се случи да се изгубят. Ако стигнеш място, където пътеките се разклоняват, мост или друга забележителност, опитай да я откриеш на картата си. Така ще се увериш, че си в правилната посока.
Ако се загубиш
Запомни думата S-T-O-P
– Stop, Think, Observe and Plan /Спри, Помисли, Разгледай, Планирай/.
• Спри: Ако ти се стори, че си се загубил, не продължавай напред. Не се панирай. „Прегърни дърво“ е познат и ценен съвет. Правилото не важи, ако районът е несигурен или някой от групата е пострадал. Преброй до 10, пийни вода и ако си гладен, хапни нещо. Така ще се освежиш и ще прецениш по-трезво ситуацията.
• Помисли: Къде беше, когато за последно определи местоположението си на картата? Имаше ли разклон? Река? Място, което лесно можеш да различиш на картата? Можеш ли да се върнеш обратно до това място? Можеш ли да видиш или чуеш някакви забележителности, от мястото, на което се намираш – път, река? Ако е така, внимателно се върни до тази точка и потърси правилния път.
• Разгледай: Постави сетивата си в пълна готовност. Припомни си всички забележителности, които видя. Спомни си детайли, които са ти направили впечатление. Можеш ли да ги използваш, за да се върнеш до място, където знаеш точното си местоположение? Ако е така, върни се до тази точка. Можеш ли да откриеш позната пътека от тази точка? Направи го. Ако не, остани на място. По-лесно е за спасителите да те намерят близо до маршрута, по който си вървял. Има ли някои неща, които ще са ти полезни? Опасности, които трябва да избягваш?Ще се стъмни ли? Как е времето?
• Планирай: Ако си с други, обмислете план. Ако не, разкажи го на глас, така сякаш го обсъждаш с някой друг. Последвай плана си. Ако ситуацията се промени, докато изпълняваш плана, използвай „STOP“ отново за да подобриш шансовете си за безопасно намиране.
Допълнителни действия
• Ако имаш обхват на мобилния телефон опиши местоположението си и маршрута, по който си тръгнал. Поискай помощ, след това остани на място. Винаги тръгвай със заредена батерия и не говори излишно по време на прехода.
• Бъди готов, когато поискаш помощ да изчакаш в продължение на часове, преди спасителите да стигнат до теб. Бъди търпелив и оценявай труда на спасителите.
• Използвай запалката си или друго осветление, за да покажеш местоположението си през нощта.
• Покажи се добре, не стой под дърво, за да бъдеш лесно забележим. Сложи си ярка дреха, нещо, което контрастира на околната обстановка.
• Ако се наложи да нощуваш, не го прави близо до река. Нейният шум, може да заглуши виковете на спасителите.
• Винаги се оглеждай наоколо по време на прехода. Топографската карта ти показва много, но дори най-подробната карта не може да ти покаже 30-метрова скала. Огледай се и се опитай да си представиш терена и от различна гледна точка.
Текст: Върхове,