fbpx
събота, септември 21, 2024
Съвети

Ориентиране с компас и карта

Въпреки новите хай-технологии, които навлязоха и в ориентирането в планината, със сигурност няма да ти бъде излишно да можеш да разчиташ и на добрите стари карта и компас. Много хора се опитват да вървят само по карта, но опитните твърдят, че без компас си за никъде.

Какво представлява компаса?
*    Игла: Стрелката винаги сочи магнитния север. Това ще бъде обяснено подробно малко по-късно. Често иглата на компаса е червена, така че да не объркаш стрелката за север с тази за юг.
*   Главна стрелка: Тази стрелка е фиксирана на основата на компаса и показва посоката в която вървиш. Затова, когато държиш компаса, винаги поглеждай, дали стрелката е насочена в посоката, в която вървиш.
*   Въртящ пръстен: Горната част на компаса съдържа основните посоки (север, изток, юг и запад) и градуси. Както ще разбереш малко по-късно, този пръстен се върти, за да настроиш магнитния север.
*   Основа: Основата често има линийка, която може да бъде използвана в комбинация с топографската карта, за определяне на разстоянието и позицията ти. Краят често е заострен, за да оформи връх с главната стрелка, посочвайки посоката, в която трябва да вървиш.

След като се запознаеш с характеристиките на компаса, е време да научиш как да го използваш. За ориентиране по компас ще се нуждаеш и от топографска карта, транспортир, линийка и молив. С тях ще е възможно да определиш настоящото си положение (Ориентиране) и да следваш исканата посока (Навигиране). Преди да определиш местоположението си или да тръгнеш в посоката, е важно да калибрираш компаса си:

Калибриране на компаса за магнитно отклонение
Различните райони на земното кълбо имат различно магнитно отклонение, което е основната разлика между магнитния север (към който показва компаса ти) и истинския север (посоката, която наистина е север). Има разлика, тъй като магнитния северен полюс е на около 1600 км под истинския северен полюс. Затова в различните райони на земното кълбо отклонението е различно. Най-общо, колкото по на север вървиш, толкова  по-голямо е отклонението. Магнитното отклонение в района, в който се намираш често може да бъде отбелязано на туристическите карти или може да попиташ за него местните власти. Трябва да настроиш компаса си на магнитното отклонение в района. Ето как да направиш това, използвайки карта:

*   Вземи топографската карта на района и намери информацията за магнитното отклонение. През повечето време, ще виждаш две стрелки – една обозначаваща Истинския север и една за Магнитния север. Често може да определиш отклонението в градуси.
*   Постави компаса върху картата. Ако има стрелки, постави главната стрелка да сочи истинския север и завърти пръстена на компаса, докато стрелката за магнитния север се изравни с главната. Сега завърти картата, докато стрелката за магнитния север посочи Истинския север на картата.
*   Така картата ти е нагласена към истинския север.

Ориентиране: Определяне на местоположението ти
Може да използваш картата и компаса си, за определиш с точност къде се намираш:
*     Открий разпознаваема форма на релефа и начертай линия от нея, към вероятното ти местоположение.
*    Намери друга форма на релефа, която е на 45 градуса от първата и начертай втора линия.
*    Позицията ти е там, където двете линии се пресичат. За по-точно определяне, използвай трета и четвърта форма на релефа, за да потвърдиш местоположението си.

Навигиране: Определи правилната посока с помощта на компаса си
След като определиш местоположението си, може да използваш компаса си, за да откриеш правилната посока:
*     Постави основата на компаса на картата с главната стрелка по линията на картата, която искаш да следваш.
*    Завърти пръстена на компаса, докато иглата и линията за север на картата съвпаднат.
*     Сега главната стрелка ще ти показва правилната посока. Може да я следваш, като се стараеш стрелката за магнитния север и линията за север на картата винаги да съвпадат.

Текст: Върхове

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!