fbpx
понеделник, декември 16, 2024
ВидеоЕкстремни спортовеИзбраноКатеренеЛичности

„Катерене се прави с катерене“ или какво още каза Варошкин след филма „Утрешният свят“ на Дни на предизвикателствата (ВИДЕО)

Месец, след като бе представен филмът на Александър Вълчев „Утрешният свят“ (Tomorrow’s World) за историческото драйтулинг постижение на Виктор Варошкин в едноименната пещера в Доломитите, той бе прожектиран и на голям екран в София в рамките на 19-тото издание на „Дни на предизвикателствата“.

Лентата проследява преминаването на Варошкин по почти 60-метров хоризонтален таван (Parallel World) за забележителните 30 минути, което той направи след усилени половингодишни тренировки в началото на май тази година. С това той стана вторият човек в света, преминал маршрут в този стил от категория на трудност D16 в чист стил – DTS. За първи път тази линия е премината свободно от поляка Дарек Соколовски в края на 2019 г. за 50 минути. Тя е една от едва няколкото с тази категория, но според Виктор

„В България имаме скалния потенциал за линии, много по-трудни от тази. Въпросът е дали има човек, който може да ги мине.

Това той сподели пред камерата на „Върхове“ дни, след като спечели държавното драйтулинг състезание на водопада Скакля в Бов.

„Аз самият имам амбицията да направя най-трудната линия в света. Харесал съм й място във Врачанския Балкан.“

Вижте още

За него „Катерене се прави с катерене и да, когато се натрупат съответните тренировки, то започва да прилича на танц. Отнема време.“, каза още Варошкин. „Преди това е по-скоро като борба на прасе с тиква“, допълни през смях той.

За него драйтулингът е конраинтуитивна дисциплина. Тя е възникнала, когато катерачи са искали да се докоснат до свободно висяща ледена висулка и да я изкатерят, но тъй като тя не е съединена със земята, им се е налагало да се движат по скалата, за да стигнат до леда. „Това е начинът, по който дисциплината възниква и по-натам се обособява като самостоятелна и започва да се развива“, поясни още Варошкин.

Във филма той засяга и темата, че рискът в драйтулинга е контролиран. Какво може да се обърка все пак и доколко има риск, както и други интересни факти от неговия опит и за развитието на спорта, слушайте още в интервюто му за „Върхове“.

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!