На километър под земята: 19 българи от „Пещерно спасяване“ участват в акция за пострадал човек в турската пещера Моджа (СНИМКИ)
19 българи от „Пещерно спасяване“ се включват в спасителна операция в пещерата Моджа, близо до град Анамур в Турция. Те заминават по искане за оказване на помощ от турската федерация на спелеолозите във връзка с пострадал човек, намиращ се на дълбочина 1040 метра в пещерата, съобщиха на Facebook страницата си от Националната асоциация на доброволците. В групата е спелеолог, провеждал проучвания в Моджа за период около три години.
Четирима от спасителите, които отпътуваха снощи с малък частен самолет вече са достигнали мястото на инцидента, съобщава на Facebook страницата си „Пещерно спасяване“. Днес те ще участват в свалянето на още банки с кръв до пострадалия, и е планирано да помогнат с прокарването на телефонната линия под -500м. Това е и една от най-важните задачи за спасителна акция, за да бъде осигурена връзка в реално време във всички части на пещерата. Без нея, предаването на информация от -1000м до изхода може да отнеме часове.
За пострадалия вече се грижат лекари и спасители. За сега
надеждата е той да бъде стабилизиран, за да може да излезе на собствен ход
с помощ, но без носилка.
Помощ е поискана и от Хърватска и Италия, но там спасителните организации са част от държавни институции, и все още чакат официалната покана от Турция, уточняват от „Пещерно спасяване“.
До сега на място е имало само 4-5 пещерняка и спасители, които могат да работят в пещерата, така че навременното пристигане и включване е жизнено важно. Останалите два български екипа тръгнаха снощи и тази сутрин.
Според италианското издание Italy24.com пострадалият е американски спелеолог, който е получил стомашен кръвоизлив по време на експедиция в пещерата. Заедно с 40-годишния Марк в Морджа са били още 13 пещерни изследователи.
След като останалите разбрали за състоянието му, незабавно са уведомили властите и са потърсили помощ. Спасителни екипи бяха изпратени бързо в региона, за да се справят с тази критична ситуация, но предвид сложността ѝ се е наложило да потърсят международна помощ.
По-рано тази година български екип от „Пещерно спасяване“ се включи и в спасителните операции след голямото земетресение в Турция. Тогава нашите сънародници съдействаха за локализирането и изваждането на жена под рухнала сграда в центъра на Антакия. Преди да бъде извадена, тя е прекарала повече от 135 часа под развалините.
За да достигнат до нея, пещерните спасители са използвали специфичните си умения, пролазвайки през тесни кухини и паднали плочи. По подаденото от тях описание, екипите с тежка механизирана техника са започнали работа, за да извадят успешно жената.