fbpx
сряда, май 22, 2024
НовиниРайско кътче

Витоша е обявена за Природен парк преди 89 години

Планината Витоша е обявена за Национален парк с Постановление IIIа 15422 от 27 октомври 1934 г. на Министерството на народното стопанство. През 1952 г. е прекатегоризирана в Народен парк, а площта е увеличена до 22 725, 8 ха, а със Заповед РД-349 от 14 юли 2000 г. на Министерството на околната среда и водите е прекатегоризирана в Природен парк.

Витоша е

първият защитен обект в България и на Балканския полуостров

В територията на планината са разположени два резервата – биосферен резерват „Бистришко бранище“ и резерват „Торфено бранище“, и една природна забележителност – пещерата Духлата.

През 1952 г. Княжевската борова гора, разположена в полите на планината, се преустройва в крайградски парк, а планината се разделя на три зони, припомня БТА. В първата зона са изградени почивни станции, във втората – нови хижи, и в най-високата част на планината – ски-бази и хижи за около 1500 души.

През 2005 година, общата площ на парк „Витоша” достига 27 079 хектара. Близо 68 на сто от горите и земите са държавна собственост, общинската е 17 процента, а частната – 14 на сто.

Изградени са 300 км. алеи, базите включват 4000 легла, има 10 км. въжени линии и 200 хектара писти.

В границите на парка попадат защитени територии от други категории. Това са два резервата със стриктен режим на опазване. Единият е „Бистришко бранище“ с площ от 1061 хектара, а другият е „Торфено бранище“ – със 783 хектара.

Паркът е разделен на три зони. В зоната за стриктна защита е забранена всякаква човешка дейност с изключение на транзитно преминаване на туристи по определени маршрути. Зоната с ограничено управление на природната среда обхваща 53 процента от парка. В нея се намират хижите, пистите и алеите. В зоната за активно управление на природната среда се намират увредените от човешка дейност територии като кариери и пътища. В нея се предвижда рекултивация на площи, уточни Михайлов.

През 2014 г. Природният парк „Витоша“ отбеляза 80-та си годишнина.

През годините Витоша преживява и бедствия, сочи бюлетина на БТА. През 2001 година смерч над село Железница унищожи 50 хектара естествена смърчова гора в резерват „Бистришко бранище“ и десет хектара смърчова гора в района на Офелиите.

Пет години по-късно, през 2006 г. насекоми корояди нападнаха дърветата в местностите Офелиите и Момина скала, както и в района на хижа „Алеко“. Това става вследствие на силната буря през 2001 г., когато са засегнати общо 750 дка гори. Повалените дървета създават условия за развитие и разпространение основно на корояд типограф, но също и на други насекоми вредители, уточняват от инспекцията.

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!