Един екстремен видеомаратон
Аула „Максима” в УАСГ едва побра желаещите да присъстват на шестото издание на фестивала „Дни на предизвикателствата”. Още преди официалното откриване в 18:00 ч. на 30 ноември, осемстотинте седящи места вече бяха заети почти до едно. Програмата започна с награждаване на победителите от фотоконкурса „360° предизвикателства”, като от получените 199 снимки на 89 автори журито отличи три; беше присъдена и специална награда на публиката. След това в памет на Курт Алберт, катерачът-легенда и един от пионерите на свободното катерене, бе излъчен откъс от филма “Fight Gravity”.
Гвоздеят на програмата – 65-минутният „The Asgard Project”, документирал подготовката и изкачването на връх Асгард от Лео Холдинг и екипа му през август 2009 г., се предшестваше от кратко въведение на Иво Нинов-Германеца. Българинът разказа за съвместните си изкачвания с Лео в долината Йосемити и показа любителски снимки и видеоклип, сниман по време на подготовката. Самият филм включва и кадри от трите тренировъчни експедиции до Ригльос (Испания), Бренто (Италия) и Йосемити (Калифорния, САЩ). При първото катерачите изпитват бързината си, като си поставят за цел да изкачат два отвеса по 300 м в рамките на два часа. Кулминацията на всяко изкачване е скокът с парашут отгоре – т.нар. „base jumping” (скок от наземен обект). Техниката си в скачането участниците усъвършенстват по време на второто пътуване, където се хвърлят от 1400 м, за да се упражнят в полет с „крилат” костюм (wingsuit), който значително забавя скоростта на падането. Последния етап от подготовката ги отвежда обратно в Йосемити, където катерят по склоновете на El Capitan и Half Dome.
Същинското изкачване на Асгард започва със спускане на 700 кг багаж и скок от самолет в сърцето на остров Бафин, в самата основа на планината. Пътят нагоре обаче се затруднява от постоянните каменопади и топящия се сняг, а лошите атмосферни условия допълнително забавят експедицията. В крайна сметка след дванайсет дни изтощително катерене в смразяващ студ, съпътствано от леки контузии и сериозни съмнения в успеха на изкачването, Лео Холдинг и компания най-сетне се озовават на върха. Следва зашеметяващ скок, ускорил връщането на Лео и Шон (Стенли) Лиъри в базовия лагер, където след трийсетчасово спускане пристигат и останалите от групата.
Краят на филма беше последван от буйни ръкопляскания и кратка почивка, а после дойде ред на следващото вълнуващо представяне – на българската спелео-експедиция в Тян-Шан, Киргизстан, състояла се през август 2010 г. Жорж Влайков разказа в снимки за откритията на деветимата българи, сред които геолози, геодезисти, биолози и картографи – първата подобна експедиция в района. Със съдействието на седем киргизи, групата изгражда четири лагера и обхожда 90 кв.км площ, изминавайки между 15 и 25 километра на ден. Поради слабата нагънатост на планинския масив и разрушителното действие на постоянния лед, повечето открити дупки са плитки, а много от тях имат и ледени „тапи”, обясни Жорж. Все пак експедицията може да се похвали с 35 нови пещери, като най-дългата – „Мечешката”, е 200 м, а най-дълбоката – 50 м. Освен това са открити и поне 4-5 неизвестни за науката биологични вида, сред които е безкрилата дървеница. В самите пещери биоразнообразието не е голямо поради ниските температури, затова пък се наблюдават огромни монокристали. Жорж обеща догодина да излезе и филм за експедицията, а районът да бъде посетен отново, тъй като не е проучен докрай.
Следваше малка изненада от страна на организаторите – томбола с награди за публиката, осигурени от спонсора на фестивала „Бергхаус”. След което Дамян Кирилов развесели присъстващите със снимки и кратки забавни видеоклипове от първото българско състезание по каяк на сняг, организирано през февруари 2010 г. За да преминат двестаметровото трасе, 22-та участници трябва да се преборят с ускорението и трудноуправляемите в снега лодки и да преодолеят стръмни участъци, скокове и остри завои. Накрая дойде ред и на заключителния филм за деня – „Чадар – Сянка от стъкло” на Герасим Величков.
Текст и снимки: Десислава Недкова