Юнгфраубан, с влак до Върха на Европа
Има едно място в Европа, където може да се придвижите с влак на височина по-голямa от Бaлканския първенец Мусала. Разбира се… става въпрос за Юнгфраубан – зъбчатата железница на Алпите, изкачваща се до 3454 м.
Стремежът на човека към планината съществува от хилядолетия. Малцина са обаче онези, дръзнали да се изправят срещу могъществото на планината. В средата на 19 век на изобретателните швейцарци им хрумнало да покоряват планината с влак. И то, не какъв да е, а задвижван с електричество. Каква ли странна приумица изглеждала идеята им, във време, когато дори електрическият трамвай не бил измислен, а те искали влакчето им да върви отвесно по планинския склон.
Но пред човешкия дух и изобретателност граници няма. Така, през 1894 г. предприемачът Адолф Гайер-Зелер печели концесията за изграждане на високопланинска железница, която ще започва от Клайне Шейдег и преминава с дълъг тунел под върховете Айгер и Мьонх, та чак до връхната точка на Юнгфрау. Строителството започва през 1896 г., а две години по-късно първите 4 влакчета започват да кръстосват по релсите в недрата на планината. Строежът и на последната, най-високо разположена гара – Юнфрауйох, наречена „Къщата над облаците” е завършен през 1912 г. От нея, в днешно време, алпинистите тръгват, за да се изправят пред внушителната северна стена на Айгер.
Зъбчатата железница Юнгфраубан се движи по стандартни релси по равното, а при достигане на стръмните склонове в средата на вагона се спуска зъбчато колело, което се зацепва със зъбчата релса. Така влакчето изминава 9 километра, около 7 от които в тунел в недрата на Бернските Алпи. На две места в средата на тунела са изградени гари с панорамни прозорци, откриващи спиращи дъха гледки към Айгер и Монх.
Гара Юнгфрауйох е най-високо разположената в Европа и втора в света, след галера в Перу. На внушителната височина от 3454 м. тук може да разгледате околните върхове, през панорамните прозорци. В хижата край станцията има ресторант, пощенска станция, магазини за сувенири. По-нагоре асансьор отвежда до най-високата Космическа обсерватория в Европа и Ледения дворец.
Сигурна и екологично чиста, със зъбчатата железница в Швейцария, ежедневно пътуват над 4000 души. Особено натоварено е през зимата, когато в тази част на Алпите се изсипват скиори от цял свят.
Швейцарската високопланинска железница е включена списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО като изключително техническо постижение.
Станции
• Клайнед Шайдег – 2061 м.
• Айгерглетчер – 2320 м.
• Айгернордванд – 2864 м.
• Айсмер – 3158 м.
• Юнгфрауйох – 3454 м.