fbpx
събота, септември 21, 2024
ВидеоВисочинен алпинизъмЕкстремни спортовеИзбраноНовини

Ясни са носителите на наградите „Златен пикел“ (ВИДЕО)


Ясни са носителите на наградите „Златен пикел“. Тазгодишната церемония по връчването им, за втора поредна година, ще се проведе в Бриансон, Франция, от 18 до 20 ноември.

Сред номинираните са Шон Виланьова О’Дрискол, украински и грузински екипи и Силво Каро, който ще получи наградата за цялостен принос „Валтер Бонати“.

Шон Виланьова О’Дрискол, „Moonwalk Traverse“
Шон Виланьова оДрискол Фиц Рой
снимка: O’Driscoll

Шон Виланьова О’Дрискол ще вдигне златен пикел за първото си самостоятелно изкачване на „Moonwalk Traverse“ през февруари 2021 г. Трудно е да се преувеличи огромното натоварване, изисквано за изкачването: над 3350 м. катерене и спускане по масива Фиц Рой.

5-дневното изкачване на О’Дрискол е едва второто цялостно изкачване на масива и първият път, когато някой се справя с емблематичната линия на билото от юг на север.

Ветеранът-катерач в Патагония Колин Хейли каза за него: „Няма съмнение, че това е най-впечатляващото соло изкачване, правено някога в Патагония, и не мога да не се запитам дали това не е просто най-впечатляващото изкачване, правено някога в Патагония изобщо.“

Грузински отбор ще получи награда за смело първо изкачване

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Carlos Garranzo – MV Alvarez (@alpymon)

Арчил Бадриашвили, Бакар Гелашвили и Гиорги Тепнадзе също спечелиха отличия за изкачването на Saraghrar Northwest в Пакистан (7300 м.).

Това е едва второто значително изкачване на върха. Бадриашвили, Гелашвили и Тепнадзе избраха да го направят през широк, ефектен улей на северозападната стена.

Групата започна изкачване на 3 септември 2021 г. и напредна бързо – докато достигна стръмна гранитна стена близо до върха.

Тримата алпинисти изградиха пет бивака. Те стъпиха на върха на осмия ден от изкачването си и се спуснаха, бивакувайки още веднъж, преди да стигнат до подножието на 11 септември. Техният маршрут има категория на трудност 6b (5.11), M5+, A3+, 80- до 90 градуса сняг.

Украинците упорстват за желаната Annapurna III FA

Никита Балабанов, Михаил Фомин и Вячеслав Полежайко от Украйна получиха специална награда на журито за тяхното 16-дневно първо изкачване на югоизточния хребет на Анапурна III (7554 м.).

Дълго желаната линия изискваше общо 19 дни в планината и спечели на групата това, което Piolets d’Or нарече „едно от най-големите постижения в хималайския алпинизъм през последните няколко години“.

Маршрутът изисква солидна тактика и високи нива на преценка и издръжливост от алпинистите – което е част от причината да потиска честите опити между 1981 и 2019 г.

Piolets d’Or съобщи, че украинците са получили обнадеждаваща прогноза, но ужасно време по маршрута от 22 октомври до 6 ноември 2021 г.

Сухите условия наложиха бавно изкачване по заснежени сегменти. „Стърмен, рушащ се комин“ над 6100 метра се оказва същността на скалното катерене.

Малко над него те достигат най-високата точка за всички времена (установена от екипа през 1981 г.): 70-метров, незащитен, острие на нож снежен хребет с остри падания.

„Психологическата същност се поддаде на продължително и творческо изгребване“, каза Piolets d’Or.

Украинците надделяха. Тур „Търпение“ (2956 м) достига трудности от 5.10b, A3, M6, 80-градусов лед и 90-градусов сняг.

Каро печели награда за цялостен принос

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Silvo Karo (@silvokaro)


И накрая, словенският алпинист Силво Каро спечели наградата „Валтер Бонати“ за цялостно творчество за 2022 г. Каро за първи път започва да се катери като тийнейджър през 1977 г. и бързо се поставя на картата с първото си изкачване на Фиц Рой през 1983 г. Следва основен принос към словенското катерене, както и скоростните изкачвания в Йосемити.

Каро записа рекорда за скорост на „Обикновената северозападна стена“ на Half Dome през 1996 г., силно конкурентна ера в дисциплината.

Той основава Фестивала на планинския филм в Словения, който популяризира словенските планински филми и се стреми да популяризира културата на катерене в страната.

През 2010 г. той спечели Ордена за заслуги за приноса си към културата и репутацията на своята страна.

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!