Вятърът е основната пречка пред зимните изкачвания на осемхилядници
Много фактори могат да станат причина за неуспеха на една експедиция до осемхилядник, включително хипоксия, дълбок сняг, лавини, заболяване, инциденти и лошо време. Тази зима всички четири експедиции (до Еверест, Анапурна, Манаслу и Макалу) не успяха да достигнат върховете.
Три от четирите се върнаха заради силни ветрове. Последната – соловият опит на Йост Кобуш на Еверест – завърши след земетресение. По време на природното бедствие алпинистът вече беше постигнал целта си – да достигне солово до височина от 7500 м.
Минали зимни експедиции на Анапурна, Манаслу и Макалу показват, че
силните ветрове са най-честият проблем пред експедициите,
съобщава Explorers’Web.
Анапурна
Според Himalayan Database, силните ветрове са станали причина за прекратяването на седем от 23-те зимни експедиции на този осемхилядник. Те са прекратени на височина между 5600 и 7300 метра.
Сред тях е българска експедиция, водена от Боян Атанасов през зимния сезон на 1985-1986 г., която е прекратена на височина от 7300 м заради силен снеговалеж, ниски температури и силни ветрове.
От всички 23 зимни експедиции на Анапурна, само две успяват.
На 3 февруари 1987 г. Йежи Кукучка и Артур Хайзер осъществяват първото зимно изкачване на върха. Те се изкачват без кислород по Северната стена.
Второто зимно изкачване е записано през декември на същата година. Нобору Ямада, Тишиюки Кобаяши, Ясухира Саито и Теруо Саeгуса се изкачват по Южната стена без кислород. Кобаяши и Саито умират по време на слизането.
Манаслу
На 17 януари 2025 г. Симоне Моро, Нима Ринджи Шерпа и Осуалд Родриго Перейра прекратиха експедицията си за изкачване на върха заради лошо време, само седмица, след като пристигнаха в базовия лагер.
Прогнозата предвиждаше предстоящи две седмици със силни ветрове със скорост до 150 км/ч.
Те решиха изобщо да не правят опит за изкачване при тези условия и се прибраха по домовете си, вместо да чакат подобряване на условията през февруари.
От 24-те зимни експедиции на върха, седем приключиха преждевременно заради силни ветрове.
Освен вятъра, други решаващи фактори за ранното прибиране на алпинистите са били твърде дълбок сняг или опасност от лавини.
Експедициите се върнаха от височина между 6400 и 7500 м.
Първото успешно зимно изкачване на Манаслу
е осъществено на 12 януари 1984 г. от Мачией Бербека и Ришард Гаевски, които се изкачват по Южната стена въпреки много силните ветрове.
Когато започват атаката на върха от лагер 4 (7750 м), температурата е -33°C, и се налага често да спират заради вятъра. Поривите са достигали между 150 и 170км/ч, а алпинистите на моменти са лягали на земята, за да не бъдат ответи.
Силните ветрове спряха част от останалите членове на експедиция да се изкачат по-нагоре от лагер 3.
През 1985 г. японците Нобору Ямада и Ясухира Саито също се изкачиха по време на силни ветрове.
„Вятърът беше толкова силен, че когато достигнахме билото, трябваше да се вържем един за друг, за да не бъдем издухани“,
си спомня Ямада.
Манаслу е изкачен отново през зимите на 1995, 1998 и 2023 г.
Макалу
Аболфази Гозали от Иран и неговите шерпи тази зима достигнаха до височина около 7900 м на Макалу, но силните ветрове ги спряха да достигнат върха.
Макалу е смятан за най-ветровитият от всички осемхилядници. От общо 14 зимни експедиции до върха, 12 са прекратени заради силни ветрове.
Единственото успешно зимно изкачване на този осемхилядник е осъществено на 8 февруари 2009 г. от Денис Урубко и Симоне Моро без кислород по маршрута на Макалу Ла – Северозападното ребро.
„Бяхме щастливи и смели“,
каза Моро.
Ветровете по време на изкачването са достигали скорост от 90-100 км/ч, с пориви до 120 км/ч.
След изкачването двамата слязоха успешно в базовия лагер, въпреки че Моро получи измръзвания на едното си ходило.