Еквадорец изкачва скоростно седемте континентални първенци на планетата
Еквадорецът Карл Еглоф подобри необичаен скоростен рекорд на Аконкагуа. Той пробяга разстоянието от базовия лагер до основния и южния връх и обратно за 8:49 ч.
Това предизвикателство беше подготовка за основната му цел през 2025 г.
Тази пролет той планира да изкачи за един ден Еверест без кислород.
Еглоф тренира на Аконкагуа в продължение на седем дни, преди да се отправи от базовия лагер към върха в четвъртък в 7:30 ч. сутринта. Той бяга през целия път до основния връх (6961 м), след това пресече върховото било до южното предвършие, което е с 31 м по-ниско и се върна обратно в базовия лагер.
„Ръбът до южния връх беше предизвикателен“,
написа той в социалните мрежи.
„Но винаги е било моя мечта да изкача двата върха с една атака от базовия лагер“, добави Еглоф.
Преди този рекорд, той вече е подобрявал два скоростни рекорда – по маршрута „Хорконс“ за 11:52 ч. през 2015 г. и по трудната Южна стена за 25 ч. през 2010 г.
Седемте континентални първенци за ден: Следва Еверест
Скоростното изкачване на Аконкагуа не беше само подготовка за Еверест. Всъщност тя беше етап от по-големия план на еквадореца да изкачи седемте континентални първенци – всеки за един ден, като подобри рекорда за скорост на всеки от тях.
Преди Аконкагуа, през последното десетилетие, той вече постави скоростни рекорди на Килиманджаро, Елбрус и Денали.
Тази пролет Еглоф има намерение да изкачи Еврест от базовия лагер до връхната точка и обратно за по-малко от 24 часа без кислород от южната страна. В това изкачване ще го придружава традиционният му партньор Нико Миранда, който ще носи кислородна бутилка в случай на инцидент.
По този начин двамата се надяват да избегнат и проблеми с новите непалски изисквания за изкачване на Еверест, които ограничават соловите изкачвания.
Втори скоростен катерач на Еверест
Еглоф призна, че той и Миранда няма да са единствените, които ще се опитат да поставят скоростен рекорд на Еврест тази пролет. Това ще направи и американецът Тейлър Андрюс.
„Андрюс няма да се изкачва по същото време, но в различни дни, ние ще се придържаме към един и същи стил: самостоятелна атака от базовия лагер до върха и пак към базовия лагер без кислород“,
обясни той.
Андрюс записа няколко изкачвания с най-бързи времена в Непал през последните три години, включително поставяйки скоростни рекорди на Манаслу и Ама Даблам.