fbpx
вторник, март 18, 2025
ИзбраноРайско кътче

Непал иска да разшири списъка с осемхилядниците с още шест

Министерството на туризма на Непал е твърдо решено да разшири списъка на осемхилядниците, като добави шест сателитни върха на Кангчендзьонга и Лхотце, съобщи непалският вестник Kathmandu Post.

Шестте „нови“ осемхилядника вече са добавени и на официалния уебсайт на непалското министерство на туризма Nepal Peak Profile. Сега властите в Катманду ще се опитат да получат одобрението за новия списък от различни заинтересовани страни, включително предприемачи в областта на туризма, Непалската алпийска асоциация, както и от армията и полицията. След това те ще лобират за признаване на новите върхове и на международни форуми, съобщи Kathmandu Post.

Преди две години министерството на туризма на Непал се позова на екип от местни експерти, които предложиха в списъка на осемхилядниците да бъдат включени четирите по-ниски върхови точки на Кангчендзьонга – Ялунг Кханг (8 505 м), Ялунг Кханг Запад (8,077 м), Кангчендзьонга Централен (8 473 м) и Кангчендзьонга Южен (8 476 м), както и две допълнителни точки по билото на връх Лхотце – Лхотце Среден (8 410 м) и Лхотце Шар (8 400 м).

Карта: Nepal Peak Profile

Сателитни върхове

Експертите настояват, че в Непал все още има само осем осемхилядника. Всички останали са само сателитни върхове.

Според сайта 8,000ers.com в хималайската страна има дори повече сателитни върхове с височина над 8000 м, освен изброените от непалското министерство на туризма. Сред основните върхове с предвършия над 8000 м са и върховете Еврест и Лхотце. Пакистанските К2 и Нанга Парбат, както и Шиша Пангма в Тибет, също имат по няколко предвършия освен основния си връх.

Непалските експерти още през 2023 г. поискаха от Международната федерация по катерене и алпинизъм (UIAA) да вземе отношение по въпроса. ​

Федерацията излезе с ясна позиция през октомври 2023 г., въпреки че тя не беше такава, каквато очакваше министерството на туризма на Непал.

UIAA: върхове срещу предвършия

След като получи искането на Непалската алпийска асоциация през 2023 г., UIAA публикува доклад, в който посочи, че същината на дебата е дали вторичните върхове са самостоятелни върхове. 14-те осемхилядника са 14 самостоятелни върха, независимо колко второстепенни и третични върхове имат.

Не е изненадващо, че няма консенсус по въпроса какво точно отличава връх от предвършие. UIAA поиска мнението по този въпроса на Комисията по изучаване на планините и на Международния географски съюз и се консултира със собствените си експерти.

Те взеха под внимание топографските подробности, историческата перспектива, интересите на местните общности и правителството на Непал, както и предишния опит на UIAA в определянето на алпийски върхове над 4000 м. Съгласно техните предишни критерии при определянето на четирихилядниците в Алпите – за да бъде един връх основен, той трябва да има отличителни характеристики и известно изпъкване и отделяне от главното било на масива.

Това е необходимо, но не достатъчно, отбелязват експертите. Например, второстепенните върхове на Кангчендзьонга до известна степен имат самостоятелност и ясни характеристики, но експертите на UIAA взеха предвид и значението на сикимското име „Кангчендзьонга“ – „Петте съкровища на Големия сняг“ – пет върха, един масив.

„Ясно е, че местното население смята петте върха за един масив“, заключава UIAA.

Същото важи и за Лхотце Шар и Лхотце Южен, които се „считат за част от по-голям планински масив“.

Лхотце Среден
Лхотце Среден (вляво на преден план) и Лхотце Централен II (вдясно на преден план), Лхотце (в дъното вляво) и Лхотце Шар (в дъното вдясно). Снимка: Wikipedia

UIAA добавя, че световната алпинистка общност универсално признава класическата класификация на 14-те осемхилядници.

Ето защо мнението на UIAA е, че броят на върховете над 8000 метра трябва да бъде признат за „класическите“ 14 върха. Ако правителството на Непал, по административни и други причини, избере да признае повече върхове – те, разбира се, са изцяло в своето право, отбелязва федерацията.

Неясно въздействие върху бизнеса

Лобистите за Непал винаги са заявявали открито, че кампанията за добавяне на осемхилядници има за цел да популяризира туризма и да даде тласък на индустрията на алпийските експедиции.

„Ако бъдат международно признати (новите осемхиялдници), Непал може да отчете увеличени приходи от туризъм, тъй като алпинисти, които искат да поставят рекорди или да постигнат нови подвизи, ще търсят разрешителни за тези допълнителни върхове“, съобщи Kathmandu Post.

Всички споменати сателитни върхове вече са отворени за изкачвания. Но проблемът е цената на разрешителните.

Разрешително за изкачване на основния връх не включва техните предвършия върхове или дори правото на пакетна отстъпка. Хория Колибашану от Румъния и Петер Хамор от Словакия трябваше да се откажат от целта си да преминат от Кангчендзьонга основен до Ялунг Хан през 2022 г., защото трябваше да платят за по-малкия връх като за отделен осемхилядник, припомня Explorwers’Web.

Също така не е ясно дали трекинг агенциите ще искат да водят комерсиални експедиции на тези второстепенни върхове, тъй като всички те включват технически трудни сектори.

Алпийската история помни легендарни изкачвания на Лхотце Шар и Лхотце Среден, но нито едно от тях не е подходящ за изкачване на клиенти с водач, отбелязват експерти.

Вижте още

Валерия Динкова

Валерия Динкова е журналист и продуцент. Има над 20-годишен опит в телевизионната и он-лайн журналистика. Автор и създател на медийно съдържание, основател на „Върхове“. v_dinkova@varhove.com

Предстоящи събития

Contact Us

error: Защитено съдържание !!