Кои са тримата алпинисти, изчезнали под К2
Тазгодишният сезон на К2 отне много от алпийската общност, въпреки първото успешно зимно изкачване на върха.
Какво се обърка на К2 и защо историята трябва да се знае и помни?
Тримата алпинисти Хуан Пабло Мор, Али Садпара и Джон Снори са в неизвестност от 5-ти февруари, въпреки усилията на спасителната операция, за която на 7-ми февруари хеликоптер се издигна до рекордните 7800 м. Колкото и тежко да е да се правят подобни заключения – шансовете алпинистите да са оцелели до този момент са отрицателни. Въпреки това Имтиаз Хусейн и Акбар Али, братовчед и племенник на Садпара, излязоха по склоновете на осемхилядника, за да се опитат да открият следи от изчезналите.
Хуан Пабло Мор, родом от Чили, трябваше във вторник да отпразнува 34-ия си рожден ден. Като алпинист, той иска да предаде любовта си към върховете на сънародниците си, а като архитект мечтае да постигне това, като започва разработка на идея за строеж на заслони във високите части на чилийските планини. Желанието му да съчетае алпинизъм и архитектура се реализира с основаването на фондацията Deporte Libre, която цели популяризиране на планинарството и алпинизма в Чили, както и възстановяването и укрепването на занемарени маршрути.
През пролетта на 2017 Мор участва в първото успешно чилийско изкачване на Анапурна. Есента на 2018 изкачва Манаслу, а на върха на Дхаулагири стъпва през 2019 без помощта на шерпи или допълнителен кислород.
Спомен за един български алпинист…
и начина, по който се преплитат съдбите на Хуан Пабло Мор, Али Садпара и Серхи Минготе през пролетта на 2019. За Мор предстои рекордно постижение – за по-малко от седмица, без помощ от шерпи и без допълнителен кислород, той ще изкачи Лхотце и без да се връща до общия за двата върха базов лагер ще изкачат и Еверест – рекордно постижение. Но при слизането от Лхотце (за което се комбинира със Серхи Минготе, въпреки че се изкачват независимо един от друг), между Лагер 4 и Лагер 3 се натъкват на Иван Томов и рускинята Настя Рунова, които също се спускат след успешно изкачване на върха. За случилото се нататък, вече знаем – след развиването на симптоми на височинна болест, състоянието на Томов се влошава бързо – издъхва по пътя надолу, въпреки усилията, положени от Мор, Минготе и Рунова, чието състояние също не е добро. Али Садпара, който по същото време изкачва върха е споделял палатка с Иван Томов за кратко. По-късно Рунова разказва, че именно Садпара е насочил вниманието й към състоянието на Томов.
Али Садпара е роден в Северен Пакистан. Първия си осемхилядник бележи през 2006 – Гашербрум II. Изкачванията му са множество: Гашербрум I (2010), Броуд Пик (2017), К2 (2018), Лхотце (2019), Макалу (2019), Манаслу (2019). Нанга Парбат изкачва общо четири пъти (2008, 2009, 2016, 2017), като най-големият му успех е през 2016, когато заедно със Симоне Моро и Алекс Чикон правят първото зимно на Нанга Парбат. Там Садпара участва и в неуспешната спасителна акция за Даниеле Нарди и Том Балърд през март 2019.
Спасителната операция на Нанга Парбат продължава. Алекс Чикон е в Лагер 2
Наскоро стана ясно, че правителството на Пакистан е готово да го спонсорира за осъществяване на проект 14 х 8000. По този повод Садпара споделя:
Не мога да изразя чувствата си, след като чух новините за спонсорството, което ще ми помогне да осъществя мечтата си за изкачване на 14-те осемхилядника.
Джон Снори израства в Исландия, като първата стъпка, бележеща пътя му към височинния алпинизъм е изкачването му на Мон Блан през 2011. Сезонът на 2017 е забележителен за Снори – през тази година изкачва Лхотце, К2 и Броуд Пик. На върха на Манаслу стъпва през 2019. През годините предприема изкачвания и в Алпите и Кавказ.