Първа българска спелео експедиция в Косово
Пещерняци от Българското пещерно дружество се завърнаха от 4-дневна спелео експедиция в Косово. Тя беше в района Затрич и включваше 4-ма спелеолози – А. Жалов (ръководител), В. Гьорев, К. Данаилов и Х. Дундарова. Те бяха съопроводени от Фадил Байрактари, директор на Института по опазване на природата в Косово. В рамките на експедицията са картирани 5 пещери, две от които вертикални с обща дължина 200 м и денивелация 100 м. Събран е и богат геоложки материал, като е идентифициран нов за Косово вид паяк.

Експедицията в Косово започна на 9-ти април. След работна среща с координатора от косовска страна в Прищина, групата отпътува към пещерата Пещер – понорна пещера с внушителен вход, който поглъща водите на две дерета с водосборна площ около 1 кв. км. В първия ден от същинската работа е картирана и неголямата пещера Бали Агъс, след което пещерняците се отправят към вертикални пещери. Първа е пещерата на гълъбите с 13-метров отвес, а след нея е открита и Бялата принцеса с 3-метров отвес. В последния ден от експедицията е картирана пещерата Гъргавица.
Българската експедиция в Косово се проведе по проект на тяхното Министерство на околната среда и водите. В края на 2016 г. Прищина издаде на българските пещерняци едногодишен лиценз за извършване на спелеоложки проучвания на територията на страната. Координатор по проекта от косовска страна е Института за опазване на природата.

Проучванията от членове на Българското пещерно дружество на косовските пещери ще продължи тази година с изследване на три района с особена значимост.