Близо 600 души изкачиха Еверест този сезон, седем загубиха живота си
Най-малко 570 алпинисти, сред които чужденци и шерпи, изкачиха Еверест от началото на този сезон, съобщи вчера в прессъобщение Министерството на туризма на Непал (DoT), цитирано от Explorers’Web. Сред тях е и българката Мариета Георгиева с експедиция на Elite exped. През деня вчера още няколко групи стъпиха на върха, така че окончателният брой се очаква да се увеличи.
Само с експедицията на SummitClimb вчера на Еверест стъпиха 10 души. Те съобщиха за чудесни условия, без вятър и – без тълпи. Всички успяха да слязат до Лагер 2 до вечерта.
Основната разлика между 2023 г. и 2024 г. е, че тази година изкачванията на върха трябваше да се проведат за много по-кратко време. През 2023 г. времето беше много по-добро, което доведе до по-малко струпване на хора през отделните дни.
В същото време миналата година по склоновете на върха загинаха 18 души, което е най-смъртоносната година на Еверест в историята.
Тази година въжетата бяха фиксирани едва на 11 май. След това времето беше лошо в продължение на пет дни и се подобри едва миналия уикенд.
Почти окончателни числа
До 22 май DoT регистрира 426 чуждестранни разрешителни за южната страна на Еверест. Миналата година окончателният брой на издадените пермити разрешителните беше 478, а окончателният брой на изкачилите върха – 656. Трябва да се отбележи, че все пак, много от чужденците, получили разрешително за изкачване на успяха да стигнат до върха, но в крайната равносметка са включени много шерпи.
Експедициите, чиито членове са приключили с изкачването на върха, вече разглобяват височинните си лагери. До официалния край на сезона остава една седмица, но някои прогнози сочат, че мусонът може да настъпи няколко дни по-рано. В момента хеликоптерите са заети с транспортирането на оборудване и хора обратно към Катманду.
От друга страна расте и броят на жертвите, загинали при изкачване или слизане от Еверест и съседният му осемхилядник Лхотце. Само в четвъртък петима души загубиха живота си по склоновете на най-високия връх на планетата.
На 21 май стана ясно, че двама алпинисти са паднали при срутване на снежна козирка на метри под върха и вероятно са загинали. Това са британецът Дениъл Пол Питърсън и придружаващият го Хас Тенджи Шерпа. Те са изкачили Еверест, но на слизане към долните лагери заради големия наплив от хора, под тях се е срутила част от снежната покривка след Стъпалото на Хилари и двамата са паднали в бездната. Вчера издирването им беше прекратено.
Вижте тази публикация в Instagram.
Часове след това стана ясно, че има още три жертви. В палатката си в Лагер 3, който е общ за Еверест и Лхотце е починал румънският алпинист Габриел Табара, който е целял изкачване на по-ниския осемхилядник, а още двама души са изчезнали под Еверест – кениецът Черуйот Кируи и неговият водач Науанг Шерпа.
Така общият брой на жертвите под Еверест този сезон нарасна до седем. На 13 май двама монголски алпинисти загинаха на слизане от върха.
На Еверест без кислород
Единствените потвърдени досега изкачвания на Еверест без кислород са тези на Пьотр Кшижовски от Полша – той също така стъпи и на Лхотце без кислород ден по-рано, както и на Сирбаз Хан от Пакистан.
Журналистите от Explorers’Web съобщиха, че проверяват и информацията за безкислородно изкачване, обявена от индиеца Скалзанг Ригзин. Екипът му твърди, че Ригзин преди това е изкачил и връх Лхотце без кислород, но тази информация противоречи на The Himalayan Database.
Уго Аявири от Боливия изкачи Лхотце без кислород, но се отказа от плановете си по този начин да стъпи и на Еверест, Валери Бабанов се отказа от опита си заради заболяване, опит не направи и Асма ал Тани. Мойсей Фиамончи тръгна без кислород към върха на 22 май, но се върна от 8700 м. Тунч Финдик от Турция и Франк Локе от Норвегия въпреки заявките си за безкислородно изкачване, все пак използваха кислород в последните метри преди върха.
Очакват се новини от Нордин Нуар от Германия. Според неговия тракер той е останал във височинен лагер, след като пристигна на Еверест, току-що изкачил връх Анапурна.
Експедиции от север
Екипът на Furtenbach Adventures стъпи на Еверест в четвъртък сутринта след самотно изкачване по северната страна. Предварително аклиматизирани и използващи допълнителен кислород, те завършиха експедицията си само за 11 дни.
Вижте още
Екипът, ръководен от Лукас Фуртенбах, достигна върха в 4:20 ч. сутринта.
„Имахме перфектни условия и планината само за себе си“, написа Лукас Фуртенбах. „Това е възможност, която се случва веднъж в живота, и не са много хората, които ще видят Еверест празен някога отново.“
Вижте тази публикация в Instagram.
Началото на експедицията е трудно, тъй като разрешенията за забавяне в Тибет са получени едва на 9 май. Екипът влиза в Тибет на 12 май.
Ден по-късно след тях на върха от северната, китайска страна, се изкачи и клиент заедно с шерпа си в експедиция на Climbalaya.
Рекорди
Местните шерпи отново поставиха рекорди на най-високия връх на планетата и този сезон.
Фанджо Джангму Лама изкачи Еверест за 14 ч.30 мин., което е най-бързото известно време при жените. Тя тръгна от базовия лагер в 15:52 ч. в сряда и изкачи върха в 6:23 ч. в четвъртък.
Вижте тази публикация в Instagram.
Предишното рекордно време на Фунджо беше записано през 2018 г., когато тя изкачи Еверест за 39 часа и 6 минути. Три години по-късно обаче Ада Цанг Ин-хунг от Хонконг я надмина, като изкачи планината за 25 часа и 50 минути. Сега непалката си върна титлата.
Фанджо е местна знаменитост, ултрамаратонец и модел за подражание на непалските жени.
Дава Финджок Шерпа, работещ със Seven Summit Treks, пък изкачи Еверест три пъти само за осем дни. Той стъпи на върха последователно на 12, 17 и 20 май.
Неуморимият Ками Рита Шерпа, който тази седмица постигна 30-то си стъпване на Еверест (и второ за този сезон), може би все още има време за трето изкачване, с което отново ще счупи рекорда си за общо изкачени върхове.