Дълъг боулдър уикенд на стената в Софийския тази седмица
Две боулдър събития очакват любителите на катеренето без въже този уикенд на стената в Софийския университет.
На 25 февруари предстои състезание от надпреварата за „Купа България” – I-ви кръг спортно катерене в дисциплината „боулдър” за мъже и жени. Участниците са над 14-годишна възраст, като изключение правят деца, родени през 2003 г. и нямат навършени 14 години. Срокът за регистрация изтича утре, 23 февруари. Организатор на събитието е софийският клуб „Академик“.
На 26 февруари пък за 14-ти път ще се проведе ежегодната “Боулдър среща Софийски” със състезателен характер. Регистрацията за участие в него също изтича утре, като желаещите да се включат могат да избират предпочитан времеви интервал – от 12:00 до 15:00 или от 15:15 до 18:15 ч.
Състезателите в двете събития трябва да имат удостоверение за преминат предсъстезателен медицински преглед и валидна застраховка, както и да са заплатили предварително определена от организаторите такса за участие. Победилите в надпреварата ще получат пирамиди, хватки и релефи, осигурени от спонсори. Всички участници в съревнованието в неделя ще получат тениски на събитието.
Съдийският състав ще бъде от двама съдии: главен съдия – Калин Гърбов и съдия – откривател – Антони Митев.
Програма: 25.02.2017 г., събота 08:00-08:50- регистрация 08:30 - отваряне на зоната - мъже 08:50 - техническа конференция 09:00 - затваряне на зоната - мъже 09:30 - квалификация мъже 12:00 - отваряне на зоната - жени 12:30 - затваряне на зоната - жени 13:00 - квалификация жени финали 15:00 - отваряне на зоната - мъже и жени 16:00 - затвряне на зоната 16:30 - финал мъже и жени 18.30 – награждаване 26.02.2017 г., неделя 12:00-15:00 Катерене Група I 15:00-18:00 Катерене Група II 18:30 Награждаване
Боулдър катеренето е катерене без въже, обичайно е на големи камъни или ниско по скалите. Открит е от катерачите и първоначално е бил използван за тренировка и забавление. По-късно се превръща и в популярен самостоятелен спорт. Негов откривател е Джон Гил. Този спорт е изключително труден и изисква много сила и голяма концентрация. Местата на стената за катерене, върху които може да се стъпи, са малко и са доста неудобни, което прави спорта още по-труден. На моменти спортистите трябва да се придържат само на пръстите на едната си ръка и да прехвърлят тежестта на тялото си от една точка към друга, за това трябва голям усет за баланс и желязна концентрация.
текст: Йоана Тодорова
снимка: БФКА