Колкина дупка вече е най-дългата пещера в България (СНИМКИ)
Колкина дупка вече е най-дългата пещера в България с 19 164 м подземни галерии. До сега най-дългата пещера беше Духлата, до с. Боснек, с 18 200 м. От 2017 г. насам Колкина дупка, до с. Зимевица, община Своге, е и най-дълбоката пещера с дълбочина от 543 м.
Новата дължина беше разкрита след поредната експедиция на пещерен клуб „Под ръбъ“ в периода 19 – 24 септември, с участието на пещерняците Йорданка Донкова, Алекси Минев, Антон Танковски, Георги Беров, Димитър Генов, Кирил Цанев и Тина Алексова.
Йорданка Донкова каза пред БТА, че след пробива на предходната експедиция очакванията, че Колкина дупка има потенциал да стане най-дългата пещера в България са се потвърдили. Събраният екип от седем души е бил с ясно поставена цел, като с приоритет са проучвани местата с най-голям потенциал и благодарение на неуморния труд на групата са проучени над 1000 метра нови галерии.
По думите й за момента освен, че е най-дълбоката и най-дългата в България, Колкина дупка е определено и най-трудната за проникване и проучване пещера. За такъв тип изследване се изискват много добре подготвени изследователи, които освен с техническа подготовка, трябва да бъдат и много добре подготвени физически, тъй като престоят под земята понякога трае до 12 часа.
„Като спелеолог и хидрогеолог съм сигурен, че там има още много галерии, пещерни образувания, реки и други красоти, които могат да бъдат видяни в една пещера. Колкина дупка ще продължи да расте и да старее, защото природата е така устроена“, каза за БТА Светослав Маринов, един от членовете на „Под Ръбъ“.
Георги Илков-Темето за Памир това лято: „Ако не бяха лавини, бяха каменопади“ (СНИМКИ, ВИДЕО)
Според Ефросина Христова, която е участвала в повече от 30 изследователски прояви, достигането до най-отдалечените места за проучване в Колкина дупка изисква комплексен подход – добра подготовка, увереност и време. Спецификата на пещерата е такава, че ако нещо се обърка, възможностите за реагиране са минимални, което също създава допълнителна трудност при организирането и провеждането на експедициите, отбеляза Христова.
В Колкина дупка има три подземни лагера. Те са организирани и изградени с цел изследователите да могат да ги използват като база при техните проучвания. По време на експедициите в лагерите има спални чували, газови котлони, храна и друг инвентар. В такива неприветливи условия е изключително важно пещерняците да имат място, предлагащо комфорт и възможност за почивка. Според Павлин Димитров (Папи) краят на пещерата все още е далече.
“Уникалното в Колкина дупка е, че това е една от големите хидрогеоложки системи в България, състояща се от над 30 отделни подземни реки, които до момента отводняват територия от четири квадратни километра площ. В бъдеще очакваме проучванията да надминат 30 км и има потенциал от 700 м дълбочина, въпрос на време е тези груби числа да станат реалност“, коментира Димитров.
Въпреки внушителните до момента резултати и обещаващите прогнози, спелеологията и изследването на пещери не се характеризира с поставянето на рекорди. По-скоро с вяра и начин на живот, които се крепят на постоянно изследване, излизане извън границите на познатото и комфорта, споделиха от клуба.